Monthly Archives: listopad 2016

Kolejne spotkanie w ramach programu „Żyj! Z mocą Wartości !”

Kolejne spotkanie w ramach programu „Żyj! Z mocą Wartości !”

Na zajęciach z programu „Żyj ! Z mocą wartości!” zastanawialiśmy się nad tym, co ma najbardziej istotny wpływ na to kim i jacy jesteśmy. Próbowaliśmy określić w jakim zakresie czynniki zewnętrzne czy wewnętrzne kształtują nasze osobowości, wpływają na zachowania, wybory, których dokonujemy, relacje jakie podejmujemy z innymi. Uczestnicy spotkania a wśród nich zaproszeni goście z fundacji „Zastopuj” – Karolina i Kamil oraz Paweł – przyjaciel Angeliny, formułowali swoje przemyślenia. Podczas dyskusji padały rozmaite przykłady, a wśród nich często   pojawiał się wpływ czynników zewnętrznych jak : środowisko, rodzina, znajomi, ludzie, miejsce w którym przebywamy, wartości materialne, które posiadamy, bądź ich brak. Wszyscy jednak doświadczyliśmy przekonania , iż najistotniejszy wpływ na nasze wybory, funkcjonowanie i życie mamy MY SAMI, bowiem to MY dokonujemy wyborów spośród tego co do nas dociera, możemy przyjąć, bądź odmówić przyjęcia, możemy pójść w tym kierunku, który obierzemy.

Spotkanie z fundacją „ZASTOPUJ”

Spotkanie z fundacją „ZASTOPUJ”

5 listopada br. odbyło się w naszej Wspólnocie spotkanie w ramach programu „Pierwsze koty za płoty”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z MWM oraz „Koty” zaproszone z Wioski Dziecięcej w Karlinie. Tematem zajęć była profilaktyka uzależnień. Spotkanie z młodzieżą poprowadzili założyciele fundacji „ZASTOPUJ” z Koszalina, o których usłyszeliśmy od jednej z mieszkanek Wspólnoty, Magdy. Madzia zetknęła się z nimi w szkole, kiedy realizowali zajęcia profilaktyczne dla uczniów. Poruszył ją sposób prowadzenia spotkania, oparty na przykładach z życia prowadzących i ich własnych, szczerych wyznaniach. Postanowiliśmy zatem zaprosić ich do nas, bo problem i ryzyko uzależnień jest powszechny w dzisiejszej rzeczywistości, a my chcielibyśmy ochronić przed takim ryzykiem naszych podopiecznych. Przed spotkaniem z fundacją „ZASTOPUJ” przygotowaliśmy słodki poczęstunek. Magda z Bożeną zrobiły ciasta, a „Kociaki” usmażyły faworki. Odnoszę wrażenie, że spotkanie poruszyło wszystkich słuchaczy. Opowiedziane przez osoby z fundacji historie były prawdziwe, dramatyczne, zmuszające do przemyśleń i refleksji. Zarówno Daniel, Karolina jak i Szymon wstrząsnęli nami pozwalając zgłębić ich mroczną przeszłość, wykluczającą podstawowe wartości. Budujące w ich historiach było to, że wszyscy oni postanowili zmienić kierunek swoich działań i podążyli w stronę dobra. Opowiadając nam o swoich wyborach podkreślali, że każdy człowiek ma WYBÓR, wolną wolę przez co daje mu moc do niesienia zmian w swoim życiu. Bardzo dziękujemy za mądry i krzepiący przekaz.

 

Dwudzieste urodziny Heleny

Dwudzieste urodziny Heleny

28 października odbyła się w naszej Wspólnocie urodzinowa impreza Heleny, która kilka dni wcześniej skończyła dwadzieścia lat. W gronie mieszkańców, a zarazem przyjaciół Helena obchodziła kolejne urodziny. Okrągły jubileusz zachęcał do przemyśleń i refleksji, a rachunek zysków i strat wychodził na korzyść Helenie, która z czarującym uśmiechem zabawiała swoich gości oraz podsuwała im własnoręcznie przygotowane słodkości. Był też czas na życzenia i podarunki. Zaproszeni goście szeptali Helence do ucha tajemne życzenia szczęścia zaklinając los, by łaskawie traktował dziewczynę w nadchodzącej przyszłości. Wszystkiego najlepszego Helenko !!!