Monthly Archives: sierpień 2015

OSTATNIE GODZINY projekt Po sąsiedzku

OSTATNIE GODZINY projekt Po sąsiedzku

Projekt „Po sąsiedzku czyli blisko nam do siebie” dobiegł końca a ten koniec przy ostatecznej ewaluacji: każdy przygotował papierowy stateczek ze swoim imieniem i przyporządkował go do uczucia, które najpełniej określa jego stan, potem ocenialiśmy poszczególne kategorie: trenerzy, warsztaty, czas wolny, wyżywienie, zakwaterowanie, gry miejskie. Wszyscy byli w pełni zadowoleni i usatysfakcjonowani – z nadzieją na kolejne spotkanie. N asam koniec otwieralismy koperty, w ktorych przez cały tydzień zbierały się pozytywne komunikaty od innych – radość, wzruszenie, zaskoczenie – uczuć wiele na opisanie rezultatów tego eksperymentu. Wieczór to grill, granie na gitarze, śpiewy polsko-ukraińskie i wspominanie całego pobytu… Warto było podjąć to wyzwanie 🙂

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM SIEBIE – naprawdę blisko

PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM SIEBIE – naprawdę blisko

Kolejne dni mijają na intensywnej pracy podczas wartsztatów antydyskryminacyjnych. Rano jemy wspólnie śniadanie, potem mamy zabawy wprowadzające oraz integracyjne, następnie bierzemy udział w warsztatach, które wymagają od uczestników ogromnego zaangażowania. W poniedziałek wystąpilismy również w Radio Koszalin. Popołudniu siadamy razem do obiadu, by zaraz po krótkiej przerwie kontynuować zajęcia. Wieczory to wspólne wyjścia na lody, do fontanny przed koszalińskim ratuszem, gra w piłkę. Poniżej foto-relacja. Pozdrawiamy – jest intensywnie od rana do późnego wieczoru.

 

W studio radio Koszalin podczas wywiadu; pytania zadawała Katarzyna Kużel.

FormatFactoryDSC09345

Zdjęcie rodzinne 🙂

FormatFactoryDSC09363

I ujęcie z warsztatów – jedna osoba opowiada, druga zastępuje ręce osoby mówiącej – dużo zabawy, ale też zadanie wymagające uważności, empatii szczególnie kiedy pary są mieszane i każda z osób wypowiada się w innym języku.

FormatFactoryDSC09367

Po calym dniu warsztatów wyruszyliśmy na podsumowanie dnia do parku i koszalińską Dzierżęcinką popłynęły stateczki papierowe z przykładami doświadzczeń uczestników projektu związanych z dyskryminacją – niech trudne wspomnienia odpłyną…
FormatFactoryDSC09383

A oto najwspanialsza ekipa trenerska – od lewej Dmytro – lider grupy ukraińskiej, Natalia – nasza tłumaczka, Marta – wychowawca MWM SOS Koszalin, koordynatorka i liderka grupy ukraińskiej.

FormatFactoryDSC09397

Kolejny wspólny poranek – za oknem deszcz dla odmiany, a my w środku rozgrzewamy się przed zajęciami warsztatowymi – jak zwykle integracja, wspólnota – razem się bawimy, przygotowujemy posiłki, sprzątamy, dbamy o swoje bezpieczeństwo. Dużym wsparciem sa wolontariuszki Natalia i Kinga – super dziewczyny z dobrą energią.

FormatFactoryDSC09413

Wieczór na odpoczynek, na luz i relaks – wszystkim nam jest to bardzo potrzebne po całym dniu miliona interakcji, spraw, obowiązków i pracy warsztatowej…
FormatFactoryDSC09436

Niektórzy znajdują inspiracje w tańcu…:) Taka wartość dodana projektu 🙂

FormatFactoryDSC09443

Poranek przy wspólnym stole – w tle tablica korkowa z kopertami, do których uczestnicy podczas całego pobytu wkładają na małych karteczkach dobre komunikaty zwrotne innym uczestnikom.

FormatFactoryDSC09450

I już warsztaty – pierwsza część przygotowuje do głównego zadania realizowanego w przestrzeni miejskiej – uczestnicy będą badać zjawisko dyskryminacji w naszym mieście.

FormatFactoryDSC09456

Damian odrysowuje Amandę, której obrys będzie symbolem osoby, jakiej uczestnicy przypiszą różne cechy czyli badamy mechanizm wspierający powstawanie stereotypów i niesprawiedliwych ocen…

FormatFactoryDSC09461 FormatFactoryDSC09463 w studio Radio Koszalin

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

kolejne dni projektu PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM DO SIEBIE

kolejne dni projektu PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM DO SIEBIE

Do ostatniego dnia nie byłam pewna przyjazdu grupy z Ukrainy, nawet pogodziłam się z myślą, że nic z tego nie będzie. Tymczasem dni mijają niesamowicie intensywnie. Drugi dzień to gra miejska w grupach mieszanych narodowościowo, ale homogenicznych płciowo. Wieczór mija na wspólnym koedukacyjnym gotowaniu

tak, by już następnego dnia po kilku godzinach spędzonych z parku wodnym,

pracować na warsztatach antydyskryminacyjnych.

Młodzież przełamuje bariery językowe i uprzedzenia, łamie stereotypy i schematy. Codziennie uczą się czegoś nowego o sobie i innych. Czwartego dnia płyniemy Koszałkiem przez Jezioro Jamno do Unieścia i spędzamy czas na plaży grając, rozmawiając, błogo leniuchując…

Codziennie nowe słowa, codzienne starania w realizacji grupowego kontraktu…

Dla miliona cudownych chwil warto ciężko pracować.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Projekt PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM DO SIEBIE

Projekt PO SĄSIEDZKU CZYLI BLISKO NAM DO SIEBIE

Są. W szystko wskazywało na to, że nie przyjadą, bo było mnóstwo problemów z paszportami, wizami… W Polsce narzekamy na biurokrację, ale to i tak nic w porównaniu z tym, co przeszli… Ruszyliśmy wczoraj i już możemy powiedzieć, że mimo trudności warto było :). Grupa ukraińska wraz z opiekunem i tłumaczką ma nocleg w koszalińskich akademikach, warsztaty odbywają się w MWM SOS.

POLSKA - UKRAINA

POLSKA – UKRAINA

UKRAINA - POLSKA

UKRAINA – POLSKA

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

przemiana z Kota w Tygrysa

przemiana z Kota w Tygrysa

Do MWM SOS przybyli Magda, Gosia i Rysiek – 3 nowe osoby na nasz pokład. Młodzi byli objęci programem przejścia Pierwsze Koty za Płoty, a w środowe popołudnie przybyli ze swoim bagażem: tym z domu i życiowym przy wsparciu i uściskach matek SOS z WD Karlino. Na miejscu czekalo ich kilka zadań mających na celu sprawdzenie gotowości do przyjęcia krytyki i współpracy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach…

Rozpoczęliśmy od wypicia soku z cytryny…

Następnie przy dopingu należało zjeść kostki lodu, wytrzymać rozśmieszanie przez Pana Grzegorza:

A na finał w narciarskich butach, z jajkiem na łyżce, z zasłoniętymi oczyma i wybranym przewodnikiem przejść się na spacer…

Jajka i dzieci – ocalały 😉

Przyjęcie naszych przemienionych w Tygrysy – Kotów koordynowali:

…czyli the best team z gastronomicznymi tytułami naukowymi 😉 Bożenka, Pan Grzegorz – ze specjalizacją tygrysią, Angelina.

biwak na wsi

biwak na wsi

Otrzymalismy zaproszenie od Anny Grabowskiej – artystki, która tworzy biżuterię i zajmuje się recyklingiem np. w postaci wikliny papierowej. Jej mama specjalizuje się w tworzeniu przedmiotów tą techniką. W niewielkiej wsi pojawiliśmy się wczesnym rankiem, rozłożylismy namioty, zjedliśmy śniadanie i ruszyliśmy do warsztatów. Każdy stworzył własne dzieło ozdabiane metodą de coupage. Wspólne grillowanie, zachód słońca i kino pod chmurką z bajką pt. „Dom” to były bardzo rodzinne akcenty. Wszystko udało się zarejestrować i zmontować w postaci filmiku, którego narratorem jest Ania:https://youtu.be/wVTXOIHEjo0

Dziękujemy za jej gościnę, zaangażowanie jej rodziny. Spędziliśmy wyjątkowy i piekny czas.