6 czerwca 2023

Wyjątkowi artyści i… sztuczna inteligencja? Powstaje coraz więcej obrazów na 600-lecie Łodzi 

← Powrót do aktualności

Jak wygląda Łódź oczami sztucznej inteligencji? Jak artyści z Kostaryki przedstawiają nasze miasto na płótnie? Na te i inne intrygujące pytania odpowiada akcja LODZ600, w ramach której powstaje 600 obrazów na 600-lecie Łodzi. Wydarzenie od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem, a do malowania dołączają artyści z całego świata, a także… mieszkańcy Łodzi. 

Półmetek akcji – uzbierano już 300 z 600 obrazów 

Celem akcji LODZ600 jest zebranie 600 prac malarskich poświęconych słowu „Łódź”. Do zabawy zaproszeni są artyści z całego świata. Wydarzenie organizowane jest przez grupę społeczników, którzy w ten wyjątkowy sposób chcą uhonorować wielki jubileusz miasta. Pod koniec lipca obrazy zostaną zaprezentowane m.in. w przestrzeniach Manufaktury podczas oficjalnych obchodów urodzin Łodzi. Akcja jest już na półmetku – dotychczas namalowano już ponad 300 obrazów, a kolejne są tworzone. 

Artyści z całego świata i jeden cel – namalować Łódź 

Wszyscy artyści, malarze lub osoby, dla których malarstwo jest wielką pasją, są zaproszeni do udziału w projekcie. Prace spływają niemal z całego świata – w tym m.in. z Ameryki Południowej, a to dzięki współpracy z Fundacją Unamos Culturas. Dzięki olbrzymiej różnorodności twórców, efekt końcowy akcji z pewnością będzie niezwykle widowiskowy i inspirujący. Namalowane obrazy pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak nasze miasto widzą artyści z całego globu. W akcji LODZ600 bierze udział także wielu uznanych artystów z Polski. Obecność w projekcie potwierdzili między innymi Rafał Olbiński, Józef Wilkoń czy Zbigniew Rybczyński – polski reżyser, operator filmowy, a także artysta multimedialny. 

W akcji mieli okazję wziąć udział także artyści-amatorzy, którzy podczas tzw. malarskich plenerów mogli puścić wodzę fantazji i namalować swoją wizję Łodzi pod okiem doświadczonych specjalistów.  Inspiracji nie brakuje – fabryczna przeszłość miasta, widowiskowa architektura czy tajemnicze łódzkie rzeki – to tylko przykłady tego, ile możliwości oferuje jedyne w swoim rodzaju miasto Łódź. 

Umiejętności malarskie poszczególnych artystów to jedno, ale do akcji zaproszono także… sztuczną inteligencję. Już wkrótce w Muzeum Fabryki w Manufakturze odbędą się warsztaty, na których będzie można nauczyć się, w jaki sposób generować obrazy za pomocą darmowych programów AI oraz jak pisać prompty, czyli specjalne hasła, dzięki którym sztuczna inteligencja wygeneruje dokładnie to, o czym myślimy. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na płótnie stworzonym na 150-letnich krosnach Muzeum Fabryki i dołączą do wielkiej bazy obrazów projektu LODZ600. 

W ważnym celu – z pomocą dla najmłodszych 

Finał akcji będzie wyjątkowy nie tylko pod względem wielkiego widowiska, ale przede wszystkim szczytnego celu. 600 zgromadzonych obrazów zostanie wystawionych na licytacje, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane partnerowi projektu – Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Misją tego Stowarzyszenia jest pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom oraz tym z rodzin zagrożonych rozpadem. W Polsce Stowarzyszenie prowadzi 4 Wioski SOS, gdzie prowadzą między innymi opiekę zastępczą – dzięki nim dzieci mogą odnaleźć troskliwy dom i opiekę, programy Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, stworzone po to by dzieci nie trafiały do opieki zastępczej – funkcjonują w 17 miejscach w Polsce.  Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce  to organizacja działająca na całym świecie – ich oddziały znajdują się w 137  państwach. – Jako partnera projektu wybraliśmy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, bo chcieliśmy, żeby akcja miała też dodatkowy, charytatywny wydźwięk. Działalność SOS Wiosek Dziecięcych jest bliska naszemu sercu i wierzymy, że środki, które do nich trafią mogą i zrobią wiele dobrego dla małych podopiecznych. Chcemy włączyć się w pomoc tym, którzy będą stanowili o przyszłości tego świata. Każde dziecko powinno dostać szansę na realizację swoich marzeńmówi Agnieszka Skubisz, dyrektor Muzeum Fabryki. 

– Dzieci trafiające pod  naszą opiekę są zaniedbane pod różnymi względami: emocjonalnym, zdrowotnym, edukacyjnym.  Bardzo często to arteterapia jest ogromnym wsparciem w procesie przywracania im  dzieciństwa i odbudowywania zaufania do świata dorosłych.  Pomagamy dzieciom na całym świecie, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni, że to właśnie podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych otrzymają wsparcie w ramach tak pięknej, twórczej i łączącej ludzi z różnych krajów akcji  – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Właściciel

Właścicielem Manufaktury jest Union Investment Real Estate GmbH – wiodąca międzynarodowa firma inwestycyjna specjalizująca się w otwartych funduszach nieruchomości dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Model biznesowy Union Investment bazuje na ponad 50 latach doświadczeń w branży nieruchomości oraz eksperckim know-how w zakresie zarządzania aktywami. Obecnie Union Investment zarządza aktywami o wartości 32 miliardów euro w ponad 840 nieruchomościach komercyjnych i mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 8,4 mln. mkw.

Zarządca

APSYS jest jednym z wiodących operatorów branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i we Francji. Spółka realizuje działania w segmencie nieruchomości handlowych, projektach mixed-use, inwestycjach mieszkaniowych oraz w obszarze zarządzania powierzchniami biurowymi. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości.

Apsys zawsze był firmą z wizją i ambicjami, by realizować unikalne projekty, tworzyć miejsca ikoniczne, znaczące, na stałe wpisujące się w tkankę miejską. Począwszy od 2022 r. w swojej działalności spółka kieruje się hasłem “Razem, inne miasto jest możliwe”. Apsys chce jeszcze mocniej i odpowiedzialniej wykorzystywać potencjał miast, wpływać na ich przemiany uwzględniając potrzeby środowiskowe, pobudzać rozwój społeczny i ekonomiczny, a ponadto wspólnie, w oparciu o dialog z interesariuszami, tworzyć komfortowe otoczenie dla ludzi.

Celem strategicznym firmy jest zmiana miast na lepsze i tworzenie wyjątkowych miejsc, dzięki którym życie wszystkich staje się piękniejsze.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy wszystkie działania, niezależnie od wielkości i lokalizacji poszczególnych nieruchomości, są dopasowane do potrzeb klienta. Do największych inwestycji firmy należą Manufaktura w Łodzi oraz Posnania w Poznaniu. APSYS Polska zarządza obecnie ponad 1 000 000 mkw. GLA w 23 obiektach handlowych zlokalizowanych w 18 największych miastach w kraju oraz biurowcem Arkada Business Park w Bydgoszczy i kompleksem biurowym React zlokalizowanym w centrum Łodzi. Apsys prowadzi także inwestycję mieszkaniową – Solea Mieszkania przy Wyścigach na warszawskim Mokotowie.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 39 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

. W 2022 r. z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich dzieci i dorosłych, w tym 1550 dzieci i młodzieży, z czego 366 w opiece zastępczej i programach młodzieżowych, a 1184 w Programie Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”.

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Stowarzyszenie pomaga również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie (ponad 5 000 osób) oraz dzieciom z ukraińskiej pieczy zastępczej. W 2022 r. Wioskach SOS mieszkało 166 uchodźców z Ukrainy, w tym 124 dzieci, a z programu dystrybucji voucherów Sodexo dla ukraińskich rodzin zastępczych oraz tych w trudnej sytuacji skorzystało prawie1500 osób (ponad 400 rodzin). SOS Wioski Dziecięce w Polsce są częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Anna Choszcz-Sendrowska Tel. komórkowy: +48 600 942 306 mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Natalia Szulc Tel. komórkowy: +48 694 235 447 mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość