Dziękujemy, że wspierasz naszych podopiecznych.
Zawsze chętnie dzielimy się z naszymi darczyńcami sukcesami naszych dzieci, ich potrzebami i pasjami- wszystkim tym co może być ważne także dla Ciebie.
Zaznaczając obie zgody, będziesz otrzymywać od nas wiadomości o naszych działaniach, inicjatywach oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
Dziękujemy, że wspierasz naszych podopiecznych.
Zawsze chętnie dzielimy się z naszymi darczyńcami sukcesami naszych dzieci, ich potrzebami i pasjami- wszystkim tym co może być ważne także dla Ciebie.
Zaznaczając obie zgody, będziesz otrzymywać od nas wiadomości o naszych działaniach, inicjatywach oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
WSZYSCY DBAMY O BEZPIECZNE DZIECIŃSTWO NASZYCH PODOPIECZNYCH
Państwa-Strony czuwają, aby instytucje, służby oraz inne jednostki odpowiedzialne za opiekę lub ochronę dzieci dostosowały się do norm ustanowionych przez kompetentne władze, w szczególności w dziedzinach bezpieczeństwa, zdrowia, jak również dotyczących właściwego doboru kadr tych instytucji oraz odpowiedniego nadzoru.
art. 3 pkt. 3 Konwencji o prawach dziecka
Opracowana w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce Polityka ochrony dziecka bazuje na Konwencji o prawach dziecka (1989), Wytycznych ONZ w sprawie pieczy zastępczej wobec dzieci (2009), Rezolucji w zakresie promocji i ochrony praw dziecka (2019) oraz prawodawstwie krajowym, przede wszystkim na tzw. Ustawie Kamilka, czyli Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (ze zmianami w 2023 r.) oraz Ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (ze zmianami w 2023 r.), przekładając zapisy prawne dotyczące standardów ochrony małoletnich na nasze standardy pracy z dziećmi.
Polityka Ochrony Dziecka w SOS Wioskach Dziecięcych:
O Polityce ochrony dziecka
POD obejmuje standardy i mechanizmy zapewniające, że każda sytuacja, w której bezpieczeństwo dziecka może być naruszone, jest zgłaszana i odpowiednio procedowana.
W tym celu szkolimy z zakresu ochrony dziecka każdego członka naszego personelu. Na temat praw dziecka, jak i możliwych zagrożeń. Szkolimy również objęte Programami SOS dzieci i młodzież oraz informujemy je, jak zgłaszać powody do niepokoju. Z mechanizmem zgłaszania informacji niepokojących z zakresu bezpieczeństwa dzieci zapoznajemy także dorosłych beneficjentów Programów SOS.
Szczególną uwagę poświęcamy zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w Internecie i bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych oraz szkoleniom z tego zakresu.
Wprowadziliśmy zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem Stowarzyszenia a dziećmi, a w Programach SOS dzieci wraz z opiekunami wypracowują zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi, które pomogą im w komunikacji, wyrażaniu swoich potrzeb czy rozwiązywaniu konfliktów.
Aby POD codziennie była blisko każdego dziecka oraz członka naszego personelu, w Programach SOS działają trzyosobowe zespoły ds. ochrony dziecka. Co najmniej jednego członka takiego zespołu wybierają dzieci.
Raz na 3-5 lat przygotowujemy analizę sytuacji prawnej i społecznej oraz diagnozujemy potencjalne zagrożenia.
W maju 2022 roku Zarząd naszej organizacji przyjął też Procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń dotyczących podejrzenia krzywdzenia byłych podopiecznych Stowarzyszenia „SOS Wioski Dziecięce w Polsce”. Więcej o tej inicjatywnie można znaleźć tu: https://wioskisos.org/punkt-kontaktowy/
Świadomość istnienia problemów z zakresu ochrony dziecka – przełamujemy milczenie i tabu
POLITYKA OCHRONY DZIECKA I DOKUMENTY POWIĄZANE
Więcej o naszej Polityce Ochrony Dziecka można się dowiedzieć pisząc pod adres: pod@sos-wd.org
AKTY PRAWNE
https://wioskisos.org/prawo/
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19911200526
https://digitallibrary.un.org/record/673583
Tomasz Zimiński Tel. komórkowy: +48 532 430 925 mail: tomasz.ziminski@sos-wd.org
Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org
Aleksandra Rysiewska
Tel. komórkowy: +48 513 403 652
mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org
Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org
Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76
Wyślij wiadomość