Najczęstsze pytania

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce posiada status OPP (Organizacja Pożytku Publicznego), w związku z czym można przekazać 1,5% podatku na jego rzecz. W tym celu w odpowiedniej rubryce na zeznaniu podatkowym należy podać numer KRS Stowarzyszenia (0000 056 901).

Członkami Klubu Przyjaciół SOS są wszyscy darczyńcy, którzy zadeklarowali regularną pomoc na rzecz naszych podopiecznych. Istnieje kilka różnych form regularnego wsparcia. Przede wszystkim jest to polecenie zapłaty, dzięki któremu darczyńca daje dyspozycję na comiesięczne pobieranie darowizn z konta bankowego. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz. Można również na własnym rachunku ustanowić stałe zlecenie lub zainicjować stałe obciążenie swojej karty. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt pod numerem (22) 843 73 76.

Polecenie zapłaty to forma comiesięcznego przelewu z rachunku bankowego darczyńcy na rachunek Stowarzyszenia. W tym celu niezbędne jest zawarcie na dokumencie numeru konta darczyńcy oraz podpis zgodny z podpisem znajdującym się na karcie wzorów w banku. Na każdym formularzu polecenia zapłaty widnieje nazwa oraz numer NIP organizacji, dzięki czemu bank może realizować zlecenie tylko na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wszelkie dane organizacji, wraz z numerem rachunku posiada bank, który dokona autoryzacji zlecenia na rachunku darczyńcy.

W tym celu należy poinformować Stowarzyszenie oraz podać swoje dane. W większości przypadków, rezygnacja zacznie obowiązywać od następnego miesiąca (w bieżącym, mimo rezygnacji, zostanie pobrana darowizna). W celu uniknięcia pobrania należy poinformować przed początkiem miesiąca. Oczywiście istnieje również możliwość zmniejszenia kwoty comiesięcznego wsparcia. W tym celu wystarczy do nas zadzwonić lub napisać.

Nasze Stowarzyszenie uruchomiło program Patron SOS. Dzięki tej inicjatywie, każdy darczyńca spełniając określone warunki może wspierać konkretnego podopiecznego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt podany na stronie PATRON SOS.

Nasza organizacja posiada kilka różnych numerów rachunków bankowych. Bez względu na to, na które konto darczyńca zdecyduje się przekazać darowiznę, zostanie ona przekazana na cele statutowe Stowarzyszenia. Każdy rachunek, o którym informujemy na stronie oraz w korespondencji jest prawidłowy i aktualny. Kontaktując się z nami możemy potwierdzić, że określona darowizna do nas dotarła.

Od 2011 roku upoważnione przez naszą organizację osoby odwiedzają potencjalnych darczyńców i zachęcają do wsparcia poprzez polecenie zapłaty. Zainteresowana osoba musi w obecności przedstawiciela (fundraisera) wypełnić formularz Klubu Przyjaciół SOS. Taki formularz wysyłany jest do banku, w którym odbywa się proces autoryzacji zlecenia na koncie. Każdego przedstawiciela można zweryfikować po imieniu i nazwisku oraz numerze identyfikatora. W tym celu należy skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na stronie internetowej lub zadzwonić pod numer telefonu wskazany na formularzu. Każdy przedstawiciel Stowarzyszenia powinien posiadać identyfikator oraz niebieską kamizelkę z logiem Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Każdą darowiznę przekazaną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce można odliczyć od podatku. Należy posiadać dowód wpłaty darowizny (np. wyciąg z rachunku bankowego). Na prośbę darczyńcy Stowarzyszenie wystawia stosowny dokument, w którym potwierdza wszystkie darowizny otrzymane od darczyńcy.

Jesteśmy zainteresowani każdą formą pomocy, również przyjmowaniem darów rzeczowych. W tym celu prosimy o kontakt z Biurem Krajowym mailowo darczyncy@sos-wd.org lub telefonicznie (22) 843 73 76. Odpowiedzialna osoba udzieli wszelkich wskazówek.

Zgodnie z ustawą nasi podopieczni są włączeni do programu 500+. Polityka organizacji zakłada, iż środki te gromadzone są na oddzielnych kontach i zostaną przekazane w momencie usamodzielnienia każdego podopiecznego. Środki te nie są wykorzystywane na bieżące funkcjonowanie Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce jest częścią międzynarodowej organizacji charytatywnej SOS Children Villages, obecnej w 136 krajach świata od ponad 70 lat. Niewiele osób wie, że w pierwszych latach swojej działalności Stowarzyszenie mogło pomagać polskim dzieciom głównie dzięki wsparciu darczyńców ze Skandynawii, Austrii czy Niemiec. Jednak już od dziewięciu lat to przede wszystkim Polacy przekazują datki na Wioski SOS w Polsce. W 2016 rok Stowarzyszenie postanowiło podać dobro dalej i  pomóc również afrykańskim dzieciom, żyjącym w skrajnej biedzie. Priorytetem organizacji pozostaje opieka nad polskimi dziećmi, jednak od maja 2016 można również przekazać darowiznę na projekty Stowarzyszenia w Kamerunie, a od 2020 roku również na pomoc dzieciom w Zimbabwe.

Organizacja SOS działa w Kamerunie od 1990 roku. Prowadzi Wioski SOS (osiedla domów dla zastępczych Rodzin SOS), przedszkola, szkoły podstawowe oraz zapewnia wsparcie socjalne i medyczne, profesjonalnie i skutecznie pomagając najbardziej potrzebującym dzieciom. Stara się wyrównać olbrzymie różnice, która dzielą kraje biedne od bogatszych, a przede wszystkim daje dzieciom szansę na normalne dzieciństwo i dobry start w dorosłe życie.

SOS Wioski Dziecięce działa w Zimbabwe od 1983. Prowadzi Wioski SOS (osiedla domów dla zastępczych Rodzin SOS),przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz programy wsparcia socjalnego i gospodarczego dla rodzin, SOS Zimbabwe efektywnie zapobiega rozdzieleniu dzieci od rodzin poprzez wsparcie rodzin w obszarze rozwoju działalności zarobkowej i umacnianiu sieci bezpieczeństwa dla rodzin w lokalnych społecznościach.

 

Jeśli masz w sobie gotowość do dzielenia się własnym czasem, wiedzą i zaangażowaniem, a idea wolontariatu nie jest Ci obca i chciałbyś podjąć bezinteresowną pracę na rzecz dzieci, zgłoś się do nas. Wolontariat można realizować zarówno w Biurze Krajowym Stowarzyszenia w Warszawie, jak i w Programach w całej Polsce.

Możesz odbyć u nas praktyki studenckie zarówno w ramach Biura Krajowego (Dział HR, Dział Księgowości, Dział Marketingu i Fundraisingu, Dział PR), a także, jeśli jesteś studentem psychologii lub pedagogiki możesz odbyć praktyki bezpośrednio w naszych placówkach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Wolontariacie studenckim w Stowarzyszeniu, kliknij TU.

Stowarzyszenie w ciągu roku prowadzi 3 akcje charytatywne, których celem jest zbiórka funduszy na pomoc naszym podopiecznym, dzieciom opuszczonym i osieroconym oraz z rodzin zagrożonych rozpadem. Na początku roku prowadzona jest kampania mające na celu zbiórkę funduszy z przekazów 1,5% podatku. Przed rozpoczęciem roku szkolnego SOS Wioski startują z akcją charytatywną pod hasłem „Powrót do Szkoły”. Celem tej kampanii jest zebranie funduszy na wyprawki szkolne i specjalne zajęcia edukacyjne dla naszych podopiecznych. Pod koniec roku prowadzimy akcję zbiórki funduszy na organizację świąt dla dzieci.

Celem naszych akcji charytatywnych jest ciągłe niesienie pomocy potrzebującym dzieciom, które jak każde dziecko zasługują na szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce jest zarówno organizacją pozarządową jak i non-profit. Naszym celem jest działanie na rzecz potrzebujących dzieci, a nie osiągnięcie zysku.

Oczywiście, że można. Naszych podopiecznych można wesprzeć przekazując darowiznę przez Internet. W tym celu uruchomiliśmy formularze płatności online, które są dostępne na stronie. Można więc pomóc bez wychodzenia z domu. Formularz do przekazania jednorazowej darowizny dostępny jest TUTAJ.

Stowarzyszenie przez cały rok prowadzi rekrutację rodziców do SOS Wiosek Dziecięcych. Szukamy osób, które są gotowe zmienić swoje dotychczasowe życie i przenieść się do jednej z 4 SOS Wiosek Dziecięcych, aby zaopiekować się dziećmi, które czekają na rodziców. Aby dowiedzieć się więcej o procesie rekrutacji wejdź TU.

SOS Wioski Dziecięce funkcjonują w 137 krajach i terytoriach na świecie, m.in. w Kamerunie i Zimbabwe. Od 2016 roku poza projektami polskimi, Stowarzyszenie zbiera fundusze także na pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom w Afryce. Jeśli chcesz pomóc potrzebującym dzieciom w Afryce zostań naszym regularnym darczyńcą. Dołączając do Klubu SOS Afryka będziesz otrzymywał od nas informacje o tym jak Twoja comiesięczna darowizna przekłada się na pomoc dzieciom w Afryce. Każda nawet najmniejsza kwota to szansa na ich dzieciństwo. Dołącz już dziś.

POZNAJ NASZYCH FUNDRAISERÓW

fundraiser
  • możemy zapukać do Twoich drzwi lub możesz nas spotkać na ulicy
  • zachęcamy do dołączenia do Klubu SOS i tym samym regularnej pomocy potrzebującym dzieciom
  • nie zbieramy pieniędzy w gotówce

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość