3 lipca 2023

Wsparcie dla każdej rodziny, nie dla nielicznych – SOS Wioski Dziecięce z kampanią przeciwko wykluczeniu polskich rodzin

← Powrót do aktualności

Inflacja, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie czy pandemia spowodowały, że warunki życia wielu polskich rodzin drastycznie się pogorszyły. Nagły wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej, pogarszające się statystyki nt. prób samobójczych, setki tysięcy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie – to wszystko są realne problemy, którym należy jak najszybciej zapobiec. SOS Wioski Dziecięce startują z kampanią „Pomóż nam chronić dzieci”, której celem jest zapewnienie wsparcia polskim rodzinom w kryzysie. Akcję wspierają ambasadorki SOS – Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska i Katarzyna Zielińska.

Kuba ma 7 lat i przeszedł w swoim życiu już bardzo wiele. Po śmierci rodziców trafił pod opiekę cioci. Kiedy zaczęła chorować, często przebywała w szpitalu, straciła pracę. Z każdym miesiącem jest im coraz trudniej – ciocia Kuby nie radzi sobie z sytuacją, straciła wiarę w to, że jeszcze kiedyś będzie dobrze i ma coraz mniej sił na szukanie rozwiązań. Kuba nie może skupić się na nauce ani cieszyć się dzieciństwem. Jego myśli męczą pytania: co ze mną będzie? Jak mogę pomóc cioci? Co z nią będzie, jeśli bardziej zachoruje i pójdzie do szpitala?

Niestety, takich historii jak Kuby jest bardzo wiele. Tysiące dzieci w Polsce zamiast cieszyć się z bycia dzieckiem martwi się o swój los i nie zawsze ma zaspokojone swoje potrzeby.

– Za nami trudne miesiące związane z wojną w Ukrainie, kryzysem i coraz większą inflacją. Wiele rodzin boryka się z problemami materialnymi i bezrobociem. Coraz więcej dzieci dotykają problemy psychologiczne nasilone z powodu pandemii. Rodziny, które potrzebują naszej pomocy, mierzą się często dodatkowo z niewydolnością  wychowawczą, niepełnosprawnością lub innymi poważnymi problemami. Dzieci z tych rodzin są bardziej narażone na niedostosowanie społeczne, wykluczenie, zaniedbanie czy rozdzielenie z rodzinami. Są to problemy, które nigdy nie powinny spotkać żadnego dziecka. komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Kampania „Pomóż nam chronić dzieci!” ma na celu zachęcenie darczyńców do regularnego wsparcia rodzin mierzących się z wieloma problemami, którym pomaga Stowarzyszenie, a tym samym pomoc dzieciom, które w takich sytuacjach cierpią najbardziej. SOS Wioski Dziecięce zwracają też uwagę na problemy z jakimi borykają się rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego. Akcję wspierają ambasadorki Stowarzyszenia – Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska oraz Katarzyna Zielińska, które wspólnie apelują o pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci. 

SOS Rodzinie – przede wszystkim profilaktyka

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat wspierają dzieci takie jak Kuba. W ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” ci, którzy mierzą się z wieloma problemami, mogą liczyć na zindywidualizowane wsparcie psychologiczne, terapeutyczne czy doradcze. W świetlicach SOS na dzieci i młodzież czeka ciepły posiłek, pomoc w nauce oraz różnego rodzaju zajęciach sportowe czy artystyczne.  Specjaliści Stowarzyszenia robią wszystko, aby poprawić funkcjonowanie rodziny, a także wzmocnić poczucie sprawczości wśród dorosłych.

W 2021 roku do pieczy zastępczej trafiło ponad 13 tysięcy dzieci, a liczba ta wciąż rośnie! Dane SOS Wiosek Dziecięcych to potwierdzają: – W ostatnim czasie zanotowaliśmy wzrost liczby zgłoszeń dzieci do Programów SOS. Szczególnie teraz, w czasach, gdy brakuje rodziców zastępczych, tak ważna jest profilaktyka wśród rodzin biologicznych. W naszych Programach Umacniania Rodziny pomagamy poznać rodzicom ich mocne strony, pracujemy na zasobach, określamy trudności i możliwe rozwiązania. Te rodziny mają często ogromny potencjał, trzeba jedynie im pomóc znaleźć sposób, aby go wykorzystać. By na nowo uwierzyły w siebie. – mówi Łukasz Łagód, Psycholog, Doradca Programowy Stowarzyszenia.

Jak pomóc?

Aby dowiedzieć się, jak pomóc dzieciom, takim jak Kuba wystarczy wysłać SMS o treści „KUBA” pod numer 4777 (koszt SMS zgodny z cennikiem  operatora). W odpowiedzi na SMS  Stowarzyszenie oddzwania do osób, które zainteresowane są akcją społeczną, aby opowiedzieć o możliwościach pomocy. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. W podziękowaniu za regularną pomoc każdy darczyńca otrzymuje parę razy w roku informacje jak jego wsparcie pomaga dzieciom i rodzinom w kryzysie.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość