30 sierpnia 2023

To już 25 lat! SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach świętuje przyjęcie pierwszych dzieci

← Powrót do aktualności

30 sierpnia w Siedlcach odbył się rodzinny festyn z okazji okrągłej rocznicy przyjęcia pierwszych dzieci do rodzin w SOS Wiosce Dziecięcej. Równo ćwierć wieku temu do świeżo wybudowanych domków wprowadziły się trzy rodziny SOS. Od tamtego czasu trafiło tu 225 dzieci, które odnalazły w tym miejscu dom i rodzinne ciepło. Dziś SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach obejmuje opieką 210 dzieci, w tym 10 z Ukrainy. Podopieczni otrzymują również pomoc psychologiczno-terapeutyczną w Centrum Specjalistycznym SOS, a rodziny w kryzysie mogą także liczyć na wsparcie w ramach programu „SOS Rodzinie”.Jak to się wszystko zaczęło?

Początki sięgają 1996 roku, gdy na terenie SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach wmurowano akt erekcyjny i prężnie rozpoczęto prace budowalne, by już dwa lata później powitać jej pierwszych małych mieszkańców – Wioskę zamieszkały 3 rodziny z 14-stką dzieci. Od tego czasu wiele się zmieniło. Z każdym rokiem miejsce rozkwitało, wdrażano nowe pomysły, ulepszenia i modernizacje, a co najważniejsze potrzebujące dzieci znajdowały rodzinne ciepło. W sumie, na przestrzeni ostatnich 25 lat, w Wiosce SOS mieszkało aż 225 dzieci. – Część z nich była z nami krótko, inni wzrastali i rozwijali się na naszych oczach. Napawa nas duma kiedy patrzymy na ich osiągnięcia, razem przeżywamy ich sukcesy i potknięcia. Każde dziecko potrzebuje mieć obok siebie dorosłego, który będzie dodawał mu wiatru w skrzydła. Staramy się to czynić nieustannie już od 25 lat. – ­mówi Jarosław Świerczewski, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.


Jak jest teraz?

Obecnie w siedleckich Rodzinach SOS wychowuje się 33 dzieci i młodzieży, a 14-stka dzieci przebywa w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej, , która powstała w 2007 roku. Z kolei, dziewiątka podopiecznych jest pod opieką wychowawców w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego „Przystań”, która funkcjonuje w Siedlcach od 2022 roku. Ważną częścią działalności Stowarzyszenia jest także Centrum Specjalistyczne SOS, które zapewnia dzieciom kompleksową pomoc psychologiczną, terapeutyczną i pedagogiczną. – Placówka pozwala dzieciom na odpowiednie rozwinięcie sfery emocjonalnej, poznawczej i fizycznej, a tym samym będzie przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu, ułatwiając start w samodzielną dorosłość. –  komentuje Magdalena Błażejczyk, zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.

Sukces działań profilaktycznych

Od 2010 roku, SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach prowadzi również szereg działań profilaktycznych w ramach Programu „SOS Rodzinie”, który skierowany jest do dzieci i rodzin z Gminy Skórzec i Domanice. Od tamtego czasu udało się pomóc aż 600 dzieciom z 202 rodzin. Między innymi, dzięki takim sukcesom Stowarzyszenie postanowiło  stworzyć uniwersalny i skuteczny model usamodzielniania rodzin w kryzysie, gotowy do wdrożenia w każdej gminie w Polsce.[1] Jak podkreśla Katarzyna Chromińska, wychowawca w Programie „SOS Rodzinie” – Nasze działania skupiają się zarówno na bezpośrednim wsparciu dzieci, jak i rodziców. W świetlicach SOS dzieci mogą nie tylko odrobić lekcje czy pobawić się z rówieśnikami, ale przede wszystkim zjeść ciepły posiłek czy porozmawiać z zaufaną osobą. Organizujemy również warsztaty rozwijające talenty, a od czasu do czasu wycieczki edukacyjne. Ale to nie koniec działań profilaktycznych. Siłą programu jest również bezpośrednia praca z rodzinami biologicznymi.Pomagamy im w codziennych wyzwaniach, w poszukiwaniu pracy, w kontakcie z dzieckiem, wspieramy psychoedukację rodziców oraz motywujemy do leczenia, w tym choroby alkoholowej.– podkreśla Katarzyna Chromińska.


Ty też możesz pomóc

Projekty, takie jak Program „SOS Rodzinie”, mogą się rozwijać dzięki wsparciu darczyńców. Aby dowiedzieć się o możliwościach wspierania wystarczy wejść na stronę www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę.


[1] Propozycja standardu usamodzielniania/sprawnego funkcjonowania rodzin z wieloma problemami powstała w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności”, realizowanego przez Stowarzyszenie w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość