30 sierpnia 2023

Kraśnik świętuje 5-lecie Programu „SOS Rodzinie”. Dziś kilkanaście gmin, jutro cała Polska?

← Powrót do aktualności

79 rodzin, w tym 170 dzieci objętych kompleksowym wsparciem i 13 rodzinw pełni usamodzielnionych – to bilans pięciu lat funkcjonowania Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” w Kraśniku. Z okazji rocznicy, 29 sierpnia odbędą się uroczyste obchody w Zakrzówku. Program pomaga rodzinom, które zmagają się z wieloma problemami. Od teraz system pomocy oparty na sukcesie „SOS Rodzinie” może wprowadzić każda gmina w Polsce. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce opracowało gotowy model do wdrożenia „od zaraz”.

Dokonać niemożliwego – Program Umacniania Rodziny w Kraśniku

Bezrobocie, ubóstwo, uzależnienia, problemy z komunikacją – m.in. z takimi trudnościami, które przez pandemię, inflację czy kryzys zdrowia psychicznego zaczęły być codziennością, muszą mierzyć się polskie rodziny. Naczelnym celem projektu jest troska o to, aby każde dziecko mogło szczęśliwie wychowywać się w swojej biologicznej rodzinie. Program gwarantuje kompleksową pomoc, która bez wsparcia stowarzyszenia byłaby dla beneficjentów poza zasięgiem.

– Zakres pomocy jest bardzo szeroki. Dla rodziców i opiekunów oferujemy m.in. konsultacje psychologiczne, szkolenia, wsparcie materialne i prawne. Dzieci z kolei, oprócz zajęć świetlicowych i edukacyjnych, gdzie mogą odpocząć po szkole, odrobić lekcje, zjeść ciepły posiłek czy rozwijać talenty, jeżdżą też na kilkudniowe wakacje w Polsce i za granicę – niedawno grupa podopiecznych objętych programem wróciła z wyjazdu organizowanego na terenie obozu SOS-u we Włoszech – opowiada Paulina Cebula, koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” w Kraśniku i Zakrzówku.

Rozwiązania oraz pomoc oferowana przez program jest sprawdzonym, doskonalonym przez lata systemem wsparcia. Łukasz Łagód, psycholog oraz doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce zaznacza, że to wysoka skuteczność jest najlepszym wskaźnikiem jakości prowadzonych działań.

 – Co roku w całym kraju wspieramy ponad 400 rodzin – to jest około 1500 osób, którym nasi pracownicy gwarantują stałą pomoc w kryzysach. Nie są tu jednak ważne liczby, lecz skuteczność. Powyżej 70 proc. osób, które kończy współpracę z Programem Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” jest w stanie żyć samodzielnie, zapewnić realizację potrzeb swoich i swoich dzieci – funkcjonować bez żadnej pomocy z zewnątrz. To jest niesamowity sukces![1]

Program Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” działa w Kraśniku i okolicach od 2018 roku. Rodziny po wsparcie mogą zgłaszać się do punktów konsultacyjnych, które znajdują się w Zakrzówku, przy ulicy Żeromskiego 24b oraz w Kraśniku, przy ulicy Piaskowej 30/8.

Jak pomóc rodzinom w kryzysie? Stowarzyszenie stworzyło receptę dla rodzin w całej Polsce

Dobrze działający schemat pomocy, wypracowany przez specjalistów programu „SOS Rodzinie”, zapoczątkował ideę wdrożenia jego założeń poza działalność stowarzyszenia.

– W drodze dialogu z rodzinami, z dziećmi (beneficjentami programu), ekspertami stowarzyszenia, pracownikami systemu wsparcia oraz w oparciu o wiedzę specjalistyczną i własne badania, opracowaliśmy wspólnie model „Niezależni – samodzielni”. Jest to recepta na wyjście z kryzysu, gotowa do wdrożenia w każdej gminie, z wykorzystaniem istniejących instytucji – tłumaczy dalej Łukasz Łagód.

Model jest możliwy do wdrożenia „od zaraz” – wystarczy inicjatywa oraz zaprezentowanie założeń projektu władzom gminy. Można go pobrać za darmo na stronie https://wioskisos.org/wp-content/uploads/2023/01/niezalezni-samodzielni-sos-wd.pdf.

Regularne wsparcie

Program „SOS Rodzinie” może się rozwijać dzięki wsparciu darczyńców. Aby dowiedzieć się o możliwościach wspierania wystarczy wejść na stronę www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. Każda darowizna, szczególnie regularna, to realna pomoc rodzin w kryzysach.

Plan imprezy

Wydarzenie, będące celebracją i podsumowaniem dotychczasowych działań lokalnych, rozpocznie się we wtorek 29 sierpnia o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Centrum Kultury i Biblioteki w Zakrzówku (około 20 kilometrów od Kraśnika). Poza przybliżeniem pięciu lat działalności programu, będzie to czas integracji sąsiedzkiej z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami instytucji współpracujących. Poniżej program obchodów:

14:00    Uroczyste rozpoczęcie obchodów 5-lecia programu i powitanie zaproszonych Gości

14:05    Część oficjalna

14:25    Otwarcie stanowiska sensorycznego Centrum Specjalistycznego SOS w Kraśniku, fotobudka, animacje: warkoczyki, tatuaże, malowanie, twarzy, balony

14:35    Występ zespołu muzycznego „Błękitne korale”

14:45    Występ Gminnej Orkiestry Dętej z Zakrzówka

15:00    Występ Niespodzianka

15:30    Poczęstunek


[1] Cała rozmowa z Łukaszem Łagódem, gdzie opowiada m.in. o swoich doświadczeniach w pracy z rodzinami objętymi programem, dostępna  jest w podcaście „Talk życia” https://open.spotify.com/episode/0zPPyZ6YQTgnvybWsLWGST

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość