9 marca 2021

„Są dzieci, które nie mogą czekać – zobacz je!”

← Powrót do aktualności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce apeluje o poprawę dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci w całej Polsce. 

Jak pokazują policyjne statystyki co miesiąc ponad 70 dzieci w Polsce próbuje odebrać sobie życie. A jak wynika z raportu NIK w 2019 roku Ok. 630 tys. dzieci w Polsce potrzebowało opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Jak donoszą specjaliści pandemia na pewno te potrzeby spotęgowała. Tymczasem dzieci w Polsce czekają na wizytę u specjalisty nawet w kilkumiesięcznych kolejkach. A te mieszkające w małych miejscowościach pozostają bez szans na specjalistyczne wsparcie. Dla wielu z nich każdy dzień bez pomocy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia – podkreśla Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w petycji kierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego.

Stowarzyszenie uruchomiło zbiórkę podpisów pod petycją, w której apeluje o podjęcie zdecydowanych, systemowych działań, mających na celu zwiększenie dostępu do wielospecjalistycznej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla potrzebujących dzieci i nastolatków w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich.  Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce ma 37 lat doświadczenia w opiece nad dziećmi, którym dzieje się krzywda i których sytuacja ze względu na pandemię znacznie się pogorszyła.

Alarmujące dane

Jak wynika z jeszcze przed pandemicznego raportu NIK, około 630 tysięcy dzieci w Polsce w 2019 roku potrzebowało opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Ile ich jest w czasie pandemii? Ile będzie, jeżeli zdalne nauczanie potrwa dłużej? Jak wskazują eksperci z SOS Wiosek Dziecięcych związana z pandemią izolacja, brak poczucia bezpieczeństwa, strach o zdrowie własne i bliskich oraz brak kontaktów z rówieśnikami to dla dzieci trauma, z której skutkami, wiele z nich będzie się mierzyć bardzo długo.

Choć skala potrzeb nieustannie wzrasta, dostęp do specjalistycznej opieki w zakresie zdrowia psychicznego wciąż jest niewystarczający.

W Polsce pracuje obecnie jedynie 482 psychiatrów dziecięcych. Problemem jest również niedostateczna profilaktyka. Prawie połowa polskich szkół nie zatrudnia psychologa. Wiele dzieci, także tych z rodzin w kryzysie lub doświadczających przemocy ze strony bliskich, musi borykać się ze swoimi problemami w samotności, bez możliwości choćby rozmowy z kimś, komu mogą zaufać, bez wsparcia ze strony dorosłych.

– „Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc wszystkich, dla których ważne są prawa dzieci, a także ich dobro i zdrowie. Tylko wspólnymi siłami, wspólnym głosem możemy zmienić trudną rzeczywistość tych najbardziej bezbronnych. Te dzieci zasługują na to, żeby je zobaczyć, usłyszeć. Każdy z nas może okazać wsparcie i pomóc nam chronić dzieci, składając podpis pod naszym apelem”. – mówi Barbara Rajkowska dyrektor krajowa Stowarzyszenia – Są dzieci, które nie mogą czekać! Zobacz je!

Nierówności społeczne

Jak mówi doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Beata Kulig:

„Ubóstwo ma twarz dziecka wiejskiego i dziecka mieszkającego w Polsce wschodniej. Trwający kryzys uwidocznił i powiększył nierówności społeczne, również w zakresie dostępu do specjalistycznej opieki”.  Autorzy petycji zwracają właśnie uwagę na różnice regionalne związane z dostępem do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

-Pracujemy w tych środowiskach od lat i wiemy, jak ten dostęp wygląda na wsiach i w wielkich miastach. Trwający kryzys, związany z pandemią Covid-19 uwidocznił nierówności społeczne, również w zakresie dostępu do specjalistycznej opieki. Za wizytę u specjalisty nie tylko trzeba zapłacić, ale także, jeżeli mieszka się w małej miejscowości, na nią dojechać, pokonując często kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Dla wielu dzieci z rodzin w trudnej sytuacji w praktyce oznacza to pozostanie bez szansy na specjalistyczne wsparcie”. – dodaje Beata Kulig.

Prawo każdego dziecka

„Zgodnie z art. 24 Konwencji o prawach dziecka, której Polska jest stroną, każde dziecko ma prawo do opieki zdrowotnej. Opieka ta, obejmując zdrowie psychiczne powinna oznaczać szybki i bezpłatny dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oferujących pomoc psychologiczną i psychiatryczną blisko miejsca zamieszkania dziecka, np. w szkole lub lokalnym ośrodku zdrowia.” – przypominają autorzy petycji.Petycję Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce można podpisać na stronie. Po zebraniu podpisów, apel zostanie przekazany do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Wsparcie można okazać również przekazując 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia. Aby pomóc zapewnić opiekę i specjalistyczne wsparcie dla potrzebujących dzieci, wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.  Szczegóły akcji 1% można znaleźć na stronie .

Pomoc tu i teraz

Obecnie stowarzyszanie prowadzi kampanię „Zobacz mnie”, która ma zwrócić uwagę na to, że każdego roku tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy i odrzucenia. Niewidoczne dla otoczenia, pozostawione bez wsparcia ze strony dorosłych, dzieci zmagają się ze swoimi problemami w poczuciu osamotnienia i bezsilności. Przemoc rówieśnicza, rodzicielska, czy dorastanie w takim środowisku, to ogromny ciężar dla rozwoju, poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego dziecka.Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym i osieroconym oraz z tym z rodzin w trudnej sytuacji. Swoim wsparciem obejmuje ponad 1500 podopiecznych w Polsce. Równolegle do opieki zastępczej, Stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki, zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Są dzieci, które nie mogą czekać! Zobacz je! Podpisz

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Zeinab Hashmat
Tel. komórkowy: +48 508 967 678
mail: zeinab.hashmat@sos-wd.org


Anna Choszcz-Sendrowska
Tel. 22 460 92 38
Tel. komórkowy: +48 600 942 306
mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Agata Chojnacka Tel. +48 22 460 92 59
Tel. komórkowy: +48 882 133 371
mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Wolak- Wojtczuk Tel. +48 22 460 92 45
Tel. komórkowy: +48 883 310 193
mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org

Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Anna Jakubowska Gołębiewska
Tel. komórkowy: +48 539 015 908
mail: anna.jakubowska-golebiewska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76 lub +22 460 92 46

Wyślij wiadomość