Dziękujemy za chęć dołączenia do grona ludzi wielkiego serca, którzy wspierają dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych.
Z wielką przyjemnością dzielimy się z naszymi darczyńcami każdym sukcesem naszych podopiecznych, ich potrzebami, marzeniami i pasjami – w jednym słowie wszystkim tym, co dzieje się w SOS Wioskach Dziecięcych.
Zaznaczając obie zgody, będziesz mógł otrzymywać od nas wiadomości o działaniach podejmowanych na rzecz dzieci oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
Dziękujemy za chęć dołączenia do grona ludzi wielkiego serca, którzy wspierają dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych.
Z wielką przyjemnością dzielimy się z naszymi darczyńcami każdym sukcesem naszych podopiecznych, ich potrzebami, marzeniami i pasjami – w jednym słowie wszystkim tym, co dzieje się w SOS Wioskach Dziecięcych.
Zaznaczając obie zgody, będziesz mógł otrzymywać od nas wiadomości o działaniach podejmowanych na rzecz dzieci oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
Projekt “Partnerstwo dla samodzielności” jest realizowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Projekt realizuje Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce w Polsce” od 1 grudnia 2021 do 31 grudnia 2023 w tych województwach, w których Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność, tj. woj. mazowieckim, lubelskim i zachodniopomorskim.
RAMY PRAWNE
Podejmowana w projekcie tematyka usamodzielnień bazuje na ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (dalej: uowrispz), jak i aktach wykonawczych do niej.
USAMODZIELNIENIA Z PIECZY ZASTĘPCZEJ
Z dostępnych badań, raportów oraz obserwacji wynika, że pomimo obowiązujących od wielu lat krajowych regulacji formalno-prawnych oraz stosowania standardowych procedur i narzędzi wciąż trudno jest osiągnąć wychowankom pieczy zastępczej odpowiedni poziom dojrzałości i gotowości do podjęcia samodzielnego życia. Widoczne są m.in. trudności w budowaniu i utrzymaniu nowych relacji, uzyskaniu zatrudnienia oraz zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Jest to konsekwencja nie tylko ograniczeń wynikających z poważnych zaburzeń rozwojowych, zwłaszcza w sferze emocjonalnej i społecznej, ale także pewnych deficytów w funkcjonowaniu istniejącego systemu wsparcia. Dotyczy to szczególnie adekwatnej odpowiedzi na specyficzne potrzeby usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej. Aktualna jest zatem potrzeba budowania forum debaty publicznej, w kontekście poszukiwania nowych, skutecznych strategii oraz modeli usamodzielniania.
USAMODZIELNIENIA RODZIN WIELOPROBLEMOWYCH
W przypadku rodzin wieloproblemowych określenie standardów wsparcia czy narzędzi służących do pracy z rodziną ogranicza się zasadniczo do wskazania jako metody pracy wywiadu środowiskowego prowadzonego przez pracownika socjalnego oraz ogólnych kierunków pracy, czy też możliwych zakresów oddziaływań. W efekcie w 2019 roku zaplanowane cele osiągnęło jedynie 45% rodzin wspieranych przez asystentów rodziny. Brakuje innowacyjnego, opracowanego w wyniku dialogu społecznego modelu pracy z rodziną wieloproblemową, dążącego do osiągnięcia przez nią samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb jej członków ze szczególnym uwzględnieniem dziecka.
Projekt jest tematyczną odpowiedzią na problemy i kierunki działań wskazane w dokumentach lokalnych dotyczących współpracy z organizacjami pozarządowymi i rozwiązywania problemów społecznych jak i wojewódzkich polityk społecznych.
Międzysektorowy proces wypracowywania modeli m.in. z instytucjami wsparcia rodziny, pomocy społecznej, beneficjentami, NGO-sami i samorządem lokalnym wzmocni współpracę administracji publicznej z trzecim sektorem, będzie sprzyjał powstaniu partnerstw organizacji pozarządowych i instytucji publicznych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych.
Docelowo modele mogą kształtować lokalne polityki publiczne, a dzięki działaniom samorzeczniczym (obecności obywateli w życiu publicznym) i rzeczniczym przyczynią się do wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.
Aby osiągnąć cel projektu zaplanowano realizację następujących działań:
Grupą docelową ww. działań projektowych będą przede wszystkim:
Rezultaty bezpośrednie
Rezultaty w perspektywie krótkofalowej
Rezultaty w perspektywie długofalowej
Problem usamodzielnień rodziny wieloproblemowej i z pieczy zastępczej można traktować jako uniwersalny w skali kraju.
Rezultaty będą mogły zostać wykorzystane przez organizacje i instytucje działające na rzecz dziecka i rodziny w całej Polsce.
Aktualności
14 GRUDNIA 2021
14 grudnia 2021 odbyło się on-line pierwsze spotkanie rozpoczynające oficjalnie projekt (kick-off). Wziął w nim zespół projektowy oraz zaproszeni specjaliści z Programów SOS Wiosek Dziecięcych – osoby na co dzień pracujące z rodzinami wieloproblemowymi w Programach Umacniania Rodzin „SOS Rodzinie” oraz osoby pracujące z usamodzielniającą się młodzieżą z SOS Wiosek Dziecięcych i wspólnot młodzieżowych.
Przybliżona została metoda design thinking, z której użyciem będą opracowywane dwa innowacyjne standardy usamodzielnienia, jedne z pieczy zastępczej i drugi rodziny wieloproblemowej.
Omówiono planowane kroki, wyzwania i sposób pracy. Spotkanie prowadziła facylitatorka desing thinking Katarzyna Ociepka-Miąsik.
16 GRUDNIA 2021
16 grudnia 2021 on-line odbyło się drugie spotkanie zespołu projektowego i facylitatorki. Przygotowano narzędzia do pracy projektowej, przeanalizowano wnioski i wyzwania zebrane w czasie spotkania 14 grudnia. Zaplanowano kolejne kroki.
Z przyjemnością informujemy, że 1 grudnia 2021 r. rozpoczęliśmy trzyletni projekt “Partnerstwo dla samodzielności”, który zostanie zrealizowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Celem projektu jest:
Zapraszamy Państwa do śledzenia informacji o kolejnych etapach tego ważnego projektu!
Zeinab Hashmat
Tel. komórkowy: +48 508 967 678
mail: zeinab.hashmat@sos-wd.org
Anna Choszcz-Sendrowska
Tel. 22 460 92 38
Tel. komórkowy: +48 600 942 306
mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org
Agata Chojnacka
Tel. +48 22 460 92 59
Tel. komórkowy: +48 882 133 371
mail: rodzice@sos-wd.org
Aleksandra Wolak- Wojtczuk
Tel. +48 22 460 92 45
Tel. komórkowy: +48 883 310 193
mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org
Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
mail: natalia.szulc@sos-wd.org
DARY RZECZOWE
Anna Jakubowska Gołębiewska
Tel. komórkowy: +48 539 015 908
mail: anna.jakubowska-golebiewska@sos-wd.org
Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76 lub +22 460 92 46
Wyślij wiadomość