Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS, która działa na terenie Siedlec już od 15 lat może stanowić przykład dla pozostałych regionów w Polsce. Na podstawie wieloletnich doświadczeń pracy z młodzieżą, SOS Wioski Dziecięce opracowały skuteczny model wsparcia pt. „Wchodzę w samodzielność”. Model skierowany jest do powiatów w całej Polsce i jest gotowy do wdrożenia „od zaraz”. Wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem.
Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach to miejsce, w którym młodzi ludzie przygotowują się do wkroczenia na ścieżkę samodzielnego życia. Od momentu powstania, czyli od kwietnia 2007 roku wsparcie w niej uzyskało 80 młodych osób. Obecnie Wspólnotę zamieszkuje 13 podopiecznych w wieku od 12 do 23 lat. Jak tłumaczy Jarosław Świerczewski, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach – Powodem, dla którego zdecydowaliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem jest pragnienie, by każdy młody człowiek z pieczy zastępczej uwierzył w swoją wartość i pewnie wszedł w dorosłe, samodzielne życie. Mamy nadzieję, że coraz więcej powiatów w Polsce zainteresuje się sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami, które dostępne są zupełnie za darmo.
Jak to działa?
Podopieczni SOS mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności poprzez realizację różnych kursów i szkoleń. Odbywają praktyki, staże, wolontariat. Dzięki współpracy z fundacjami, stowarzyszeniami i firmami poszerzają swoją wiedzę, m.in. z zakresu podstaw prawa pracy, przygotowywania cv i rozmów kwalifikacyjnych. Uczą się również języków obcych i rozwijają swoje sportowe czy naukowe pasje. To wszystko, by wzmacniać ich pewność siebie, a także budować i odkrywać potencjał, z którego będą korzystać w przyszłości. – dodaje Jarosław Świerczewski.
Sukcesy podopiecznych
Julia jest podopieczną Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS w Siedlcach od pięciu lat. – Niedawno ukończyła studia licencjackie na kierunku biologia na SGGW. Obecnie jest studentką biotechnologii UW, gdzie uzyskuje bardzo wysoką średnią ocen. Odbywa też staż w zespole badawczym w dziedzinie genetyki, prowadzi badania w Ogrodzie Botanicznym, a w planach ma studia doktoranckie! Jesteśmy z niej bardzo bardzo dumni! – mówi Wioleta Wołos, wychowawczyni w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej SOS. Julia marzy o swoim własnym laboratorium. To odważna młoda kobieta, która każdy dzień chce przeżyć jak najlepiej i umie docenić to, co oferuje jej życie. Choć długo szukała swojej drogi (była, m.in. modelką, a z zamiłowania biegaczką), to dzięki wsparciu wychowaców SOS, odnalazła swoją zawodową ścieżkę.
Krzysztof trafił pod skrzydła Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS w 2014 roku, a od niedawana jest już usamodzielnionym młodym dorosłym. Ukończył studia Politechniki Lubelskiej Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, zdobywając najpierw tytuł inżyniera, a potem magistra – Niewątpliwie odniósł sukces na jednym z najtrudniejszych kierunków studiów. Świadczy o tym niemały fakt, iż fragmenty jego pracy licencjackiej zostały wykorzystane do dalszych prac naukowych wykładowców z jego Uczelni. – opowiada Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w SOS Wioskach Dziecięcych. Obecnie Krzysztof mieszka w Warszawie i pracuje w swoim zawodzie w jednej z ogólnopolskich firm. – Krzysiek jest przykładem, że dzięki swojej pracy i wytrwałości można w życiu wiele osiągnąć. – dodaje Tomasz.
Debata panelowa on-line
Władze powiatów, które pragną dowiedzieć się więcej nt. modelu, a następnie wdrożyć proponowane przez SOS Wioski Dziecięce rozwiązania wystarczy, że dołączą do wirtualnego spotkania „Przygotowanie do samodzielnego życia – zadania systemu pieczy zastępczej”, które odbędzie się 27 października. Organizatorami debaty są SOS Wioski Dziecięce wraz z Uniwersytetem w Siedlcach oraz Kołem Naukowym Pedagogów Kreatywnych im. Hanny Gumpricht. Partnerem spotkania jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności” realizowanego przez SOS Wioski Dziecięce w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO.
Spotkanie odbędzie się on-line 27.10.2023 r. w godz. 10:00-13:00 na platformie TEAMS: Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania
Identyfikator spotkania: 310 464 675 183
Kod dostępu: KFyuN7