18 stycznia 2023

Pomóż dzieciom wygrać w nierównej walce z życiem – przekaż 1,5% podatku na SOS Wioski Dziecięce

← Powrót do aktualności

Dzieci z pieczy zastępczej codziennie toczą nierówną walkę na życiowym ringu. Zaniedbanie, odrzucenie, brak wiary w siebie – to tylko niektóre z przeciwności, jakim nieustannie muszą stawiać czoła. Aby je pokonać potrzebują profesjonalnego i stałego wsparcia. SOS Wioski Dziecięce, które od prawie 40 lat pomagają dzieciom porzuconym i osieroconym rozpoczynają kampanię 1,5%. Celem akcji jest zebranie środków na pomoc psychologiczną i terapeutyczną, opiekę medyczną oraz wsparcie edukacyjne dla najbardziej potrzebujących dzieci. 

Zmiany w rozliczaniu podatków – dlaczego 1,5%?

Od 1 stycznia 2023 r. rząd wprowadza zmiany związane z przekazywaniem części podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Za sprawą przepisów Polskiego Ładu podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz OPP, jak miało to miejsce dotychczas, lecz 1,5 %. Podatnik może samodzielnie wskazać konkretny cel statutowy organizacji, na który chce przekazać swoje środki, np. ratowanie życia konkretnej osoby czy wsparcie konkretnej placówki. W 2021 roku 15 337 tys. podatników przekazało 1% podatku z rozliczenia za 2020 r. na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Nastąpił w tym względzie wzrost w porównaniu z rokiem 2020, w którym 1% przekazało 14 794 tys. osób.[1]  

Nierówna walka z życiem

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od 39 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców, a także tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Jego wsparcie obejmuje obecnie ponad 1800 dzieci w Polsce.  Nowa kampania Stowarzyszenia, oparta na motywie metaforycznej walki, zwraca uwagę na to, z jakimi problemami i przeszkodami mierzą się jego podopieczni. – Nierówna walka z życiem to metafora dzieciństwa naszych podopiecznych jako ciągłej konfrontacji z dramatyczną rzeczywistością. Dzieci, które trafiają pod naszą opiekę pochodzą z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, są osierocone, opuszczone. Czasami trudno sobie uświadomić, jak duży wpływ wywiera to na ich codzienne funkcjonowanie. Potrzeba naprawdę dużo energii i lat pracy, aby mogły pogodzić się ze swoją przeszłością. – podkreśla dr. Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Towarzyszący działaniom promocyjnym film reklamowy przedstawia kilkuletnią dziewczynkę, przygotowującą się do wyjścia na ring bokserski, na którym musi się zmierzyć w symbolicznej walce. Film dostępny jest na kanale YouTube SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. 

„Miała na sobie tylko rajstopy i bluzę”

W kampanii przedstawione są historie Kuby, Agaty i Martyny – dzieci, które trafiły pod opiekę SOS Wiosek Dziecięcych. Dotychczas ich dzieciństwo właściwie nie istniało. Musieli mierzyć się z przemocą domową, krzykami i biedą. Kuba w wieku 7 lat trafił do Wioski SOS. Choć Mama SOS dawała mu mnóstwo ciepła i miłości, to przez wewnętrzne rany i uprzedzenia nie potrafił ich przyjąć. 10-letnia Agata do niedawna nie potrafiła się uśmiechać – wychowywana przez schorowaną babcię musiała przejąć domowe obowiązki. Po lekcjach robiła więc zakupy i gotowała obiad. Martyna, gdy miała 5 lat trafiła do pogotowia opiekuńczego. Była zima, a ona miała na sobie tylko rajstopy i bluzę.
Dziś, dzięki wytrwałej pracy psychologów Stowarzyszenia, terapeutów i bezwarunkowej miłości Rodziców  SOS, dzieci odzyskują dzieciństwo. Wsparcie i profesjonalna pomoc pozwalają im zmierzyć się  traumami i zacząć nowy, szczęśliwy rozdział w życiu, na który zasługuje każde dziecko.

Ty też możesz pomóc

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy wystarczy, że przekażesz swoje 1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość