Pewny krok w przyszłość

Allianz Polska i Grupa Essilor podsumowują projekt na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

Trudności z czytaniem, koncentracją i pogarszające się wyniki w nauce – to tylko niektóre symptomy wskazujące na problemy ze wzrokiem u dzieci. Allianz Polska zainicjował program „Pewny start w przyszłość” i zaprosił do współpracy Grupę Essilor, która przeprowadziła badania wzroku wśród podopiecznych Programów Umacniania Rodziny SOS Wiosek Dziecięcych. Wśród 135 przebadanych, nawet u co trzeciego dziecka wykryto wadę wzroku.

Pierwszy krok w pewną przyszłość

Wzrok, podobnie jak inne zmysły, jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju poznawczego u dziecka. Choć pierwsze symptomy wskazujące na dysfunkcje, początkowo wydają się niewinne, w efekcie mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dzieci nie są w stanie samodzielnie rozpoznać defektu, dlatego w postawieniu wstępnej diagnozy kluczową rolę odgrywają rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Jak zatem stwierdzić czy dziecko ma problemy ze wzrokiem? Zdaniem Łukasza Łagóda, psychologa ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, najważniejsza jest obserwacja.
„Jeśli maluch zbyt często mruga oczami lub je pociera, dodatkowo nie rozróżnia kształtów, ma kłopoty z pisaniem i czytaniem lub z utrzymaniem skupienia to są to objawy, których nie należy lekceważyć. Wciąż wiele z tych zachowań jest przypisywanych dysleksji czy zespołowi nadpobudliwości ruchowej (ADHD), jednak to właśnie nieskorygowana wada wzroku może mieć poważny wpływ na wyniki w nauce, budowanie relacji z rówieśnikami czy poczucie własnej wartości”. Jak podkreśla Natalia Kukulska: „Jako mama trójki dzieci oraz Ambasadorka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce wierzę, że dzięki tej inicjatywie zwrócimy uwagę na ważny problem społeczny. Dobry wzrok pozwala bowiem w pełni eksplorować otaczający świat, daje najmłodszym równe szanse edukacyjne i zapewnia im pewny start w przyszłość”.

Co trzecie dziecko może mieć wadę wzroku

W ramach projektu „Pewny start w przyszłość” Allianz Polska zaprosił światowego lidera w produkcji szkieł okularowych Grupę Essilor do przeprowadzenia badania przesiewowego wzroku wśród podopiecznych 4 świetlic SOS w Nowakach, Domanicach, Olszycu Szlacheckim oraz Grali Dąbrowiźnie. Spośród 135 przebadanych, nawet co trzecie dziecko miało problem z widzeniem i zostało skierowane na  badania okulistyczne. W efekcie aż 40% podopiecznych otrzymało bezpłatne okulary korekcyjne, dopasowane do wykrytej wady. Jak przyznaje Justyna Skrzypek, Country Marketing Manager, Grupy Essilor: „Wczesna diagnoza pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się poważnych zaburzeń w rozwoju dzieci. Cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu podopieczni  SOS Wiosek Dziecięcych otrzymali bezpłatne okulary korekcyjne. Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc tak wielu dzieciom ukształtować ich nową drogę, czyli pewny start w przyszłość”.

Projekt „Pewny start w przyszłość”

Ideą projektu „Pewny start w przyszłość” było wsparcie podopiecznych SOS w różnym wieku oraz wyrównanie ich szans zarówno zdrowotnych, jak i edukacyjnych. W inicjatywę licznie zaangażowali się pracownicy Allianz, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc cykl spotkań w czterech świetlicach SOS. Wolontariusze opowiedzieli o finansach, reklamie oraz o sposobach na efektywne zarządzanie domowym budżetem. Z kolei starsi podopieczni Stowarzyszenia, zostali zaproszeni na tzw. cross-trening w warszawskiej siedzibie Allianz. Młodzież spotkała się z przedstawicielami różnych działów firmy m.in. zarządzania ofertą produktową, likwidacji szkód, marketingu oraz digitalizacji i strategii rynkowej, którzy opowiedzieli o ścieżkach kariery w swoich departamentach. Eksperci z działu HR wyjaśnili natomiast jak poprawnie napisać CV oraz przeprowadzili rozmowy rekrutacyjne, zwracając uwagę uczestników na istotne elementy autoprezentacji. Allianz Polska od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce na poziomie globalnym i lokalnym. „Zaangażowanie społeczne już od 20 lat jest bardzo ważnym obszarem naszej działalności. Głęboko wierzymy, że wyrównanie szans dzieci z rodzin, które doświadczają życiowych kryzysów, wspieranie ich w procesie edukacji, a także rozwijanie ich zainteresowań sprawi, że wyrosną
na pewnych siebie i ciekawych świata dorosłych” – komentuje Michał Podogrodzki, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej Allianz Polska. Dodatkowo, w ramach akcji Allianz przekazał na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce grant w wysokości 20 tysięcy euro na zajęcia edukacyjne dla dzieci.

 

 

Newsletter

Zapisz się na nasz Newsletter!

Adres e-mail