8 maja 2024

Już w sobotę Niebanalny Triathlon Młodzieżowy w Siedlcach – zdrowy trening ciała, mózgu i serca!

← Powrót do aktualności

Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. odbędzie się coroczne święto sportu i zdrowej rywalizacji. Zawodnicy i zawodniczki VI Niebanalnego Triathlonu Młodzieżowego przemierzą zielone, leśne ścieżki podsiedleckiego uroczyska Sekuła. Poza aspektem sportowym, wydarzenie będzie świetną okazją do integracji mieszkańców okolicy i podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych. Uczestnicy zmierzą się z 5 km biegu, 5 km jazdy rowerem oraz zagadką logiczną. Reszta gości będzie mogła wziąć udział w symbolicznym triathlonie honorowym.

Organizatorem wydarzenia od 2017 r. jest Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach. Znani z prowadzenia aktywnego trybu życia, młodzi mieszkańcy Wspólnoty pewnego dnia postanowili połączyć miłość do sportu z chęcią zorganizowania lokalnej inicjatywy, promującej wartości Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Siedlce kochają sport. Właśnie dlatego 7 lat temu wpadliśmy razem na pomysł niecodziennego triathlonu, który poza zdrowym „wyciskiem”, będzie dobrą okazją do poznania się, zintegrowania, a także sprawdzenia nie tylko swojej wytrzymałości fizycznej, lecz także krzepy intelektualnej. – wspomina Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.

Uczestnicy triathlonu (zebrani w 3-osobowych, mieszanych grupach), po przebiegnięciu 5 km dystansu, będą musieli od razu podejść do łamigłówki logicznej, na której rozwiązanie będą mieli 7 minut. Po rozwikłaniu zagadki, drużyny będą mogły przystąpić do ostatniego etapu – kolejnych 5 km, tym razem do przejechania rowerem.

Dla osób, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu, lecz nie ufają na tyle swojej kondycji fizycznej, organizatorzy zaplanowali triathlon honorowy. W tym wariancie dwuosobowe grupy będą musiały przebiec 500 metrów, rozwiązać łamigłówkę i przejechać 500 metrów rowerem.

Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS – przez sport do serca

Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach to miejsce, w którym mogą zamieszkać nastoletni podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych, gdy zdecydują się opuścić dom w Wiosce SOS. Do mieszkańców Wspólnoty mogą również dołączyć nastoletnie dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego czy tez inne dzieci, które nie mogą pozostać w swoich rodzinach, a potrzebują opieki.

Podopieczni siedleckiej wspólnoty przy wsparciu opiekunów przygotowują się do bezpiecznego wejścia w dorosłe życie. Poza obowiązkami każdego nastolatka – szkołą, czasem z rówieśnikami, integracją i nauką – biorą oni udział w rozmaitych warsztatach, wycieczkach i zajęciach rozwijających ich zainteresowania oraz kompetencje. Znakiem rozpoznawczym Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach jest również sportowy zapał jej mieszkańców:

Nasi podopieczni biegają, chodzą na siłownię, kochają sportową rywalizację i przekraczanie własnych granic. Każdego lata odwiedzamy rowerami któryś z programów naszego Stowarzyszenia – w zeszłym roku pojechaliśmy wzdłuż bałtyckiego wybrzeża do Wioski SOS w Karlinie, w tym roku planujemy odwiedzić Ustroń. Dla nas sport nie jest jedynie sposobem spędzania wolnego czasu. W Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej SOS pełni on bardzo ważną funkcję w pracy nad emocjami i trudnymi doświadczeniami, z którymi nieraz musiały się mierzyć osoby mieszkające u nas. – tłumaczy Tomasz Wrzosek

Harmonogram wydarzenia

10:00 – Rozpoczęcie rejestracji uczestników Traithlonu

11:00 – Triathlon honorowy

11:30 – Triathlon główny

13:30 – Zakończenie Triathlonu

14:00 – Wręczenie pucharów i nagród

14:30 – Integracja uczestników

15:30 – Zakończenie spotkania         

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.

Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość