Jak efektywnie pracować z domu – garść inspiracji

Jeśli musisz pracować z domu przez dłuższy okres, oto kilka wskazówek które pomogą ci być produktywnym, zorganizowanym i zadowolonym/. Wybierz i zastosuj te, które będą najbardziej odpowiednie w Twojej sytuacji.

1. Zorganizuj swoje stanowisko pracy.

Dobrze jest oddzielić przestrzeń, w której pracujesz od tej, w której odpoczywasz Ty i Twoi bliscy. Jeśli to możliwe, na stanowisko pracy zdalnej wybierz oddzielny pokój z biurkiem i drzwiami. Może to być również kuchenny stół lub miejsce przy stole w pokoju dziennym.
Staraj się nie pracować w łóżku – niech ono kojarzy się tylko z wypoczynkiem.

2. Oddziel godziny pracy od godzin odpoczynku.
Kontakt z szefem i współpracownikami przez 24 godziny na dobę jest niewskazany. Wyznacz sobie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy i staraj się je zachowywać – niech Twoi współpracownicy wiedzą, w jakich godzinach jesteś w pełni dostępny, a kiedy mogą kontaktować się tylko w szczególnie ważnych sprawach. Ciesz się pracą w piżamie do południa przez pierwsze dni pracy z domu, ale w kolejnych staraj się ubrać bardziej „formalnie” i zadbać o swój wygląd, to również pomoże Ci oddzielić od siebie czas pracy i czas relaksu.

3. Poradź sobie z izolacją.
Jeśli pracujesz samodzielnie nad zadaniami i w dużej mierze kontaktujesz się ze współpracownikami e-mailowo, zadbaj o codzienny kontakt z szefem i kolegami z pracy – chat, rozmowę telefoniczną i wideorozmowę. Codzienne przywitanie się z najbliższymi współpracownikami i rozmowy z nimi w ciągu dnia pracy pomogą Ci poczuć, że nadal przynależysz do zespołu.

4. Przygotuj narzędzia pracy i swoje otoczenie.
Wykonuj zadania na swoim komputerze służbowym, a Twój prywatny niech służy tylko do rozrywki. Przydadzą się też słuchawki tłumiące hałas z zewnątrz. Przeznacz oddzielną szufladę na materiały czy notatki związane z pracą. W zasięgu wzroku postaw żywą roślinę, a jeśli to
możliwe, zadbaj o dostęp do okna z widokiem na „zielone” i świeżego powietrza. Miej kota 😉

5. Ustal zasady Twojej pracy z domu z bliskimi.
Jeśli podczas wykonywania Twojej pracy w domu są obecni inni domownicy, ustal zasady, kiedy mogą przerywać Ci pracę. Dzieciom wytłumacz, czym się zajmujesz w pracy, dlaczego Twoja praca jest ważna, na czym polega, dla kogo jest pomocna i ile czasu potrzebujesz na jej wykonanie. Założenie słuchawek tłumiących hałasy może być dla domowników sygnałem, że jesteś pochłonięty ważną pracą i nie powinni Cię teraz rozpraszać. Jeśli musisz jednocześnie pracować i opiekować się dziećmi, zmodyfikuj godziny pracy tak, by wykorzystać dobrze
godziny poranne i wieczorne i znaleźć trochę czasu dla dzieci w ciągu dnia.

6. Pamiętaj o chwili relaksu.
Zadbaj o siebie – przed rozpoczęciem pracy zjedz pożywne śniadanie, pij dużo wody w ciągu dnia. Wietrz mieszkanie. Regularnie wstawaj od biurka. Energię do pracy da Ci codzienny krótki spacer, nawet 20-minutowy.

Oprac. Aleksandra Sikorska,
Koordynator HR ds. rodzinnej opieki zastępczej

Newsletter

Zapisz się na nasz Newsletter!

Adres e-mail