12 czerwca 2024

„Edukacja to moje prawo.” Działaj na rzecz dostępności nauki w Zimbabwe wraz z SOS Wioskami Dziecięcymi!

← Powrót do aktualności

Edukacja to prawo każdego dziecka, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Niestety w wielu miejscach świata rzetelna edukacja pozostaje jedynie deklaracją i jest nieosiągalnym przywilejem. By sprostać tym trudnościom warto jest wspierać całe społeczności, od podstaw, oferując bezcenne narzędzia rozwoju. To właśnie cel tegorocznej kampanii SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce!

W Zimbabwe szkoły na prowincji nie są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednich warunków do nauki. Jedna książka na klasę, przeciekający dach, połamane ławki, brak sanitariatów i wody – to codzienność uczniów zimbabweńskich szkół. Dzieci przeważnie muszą łączyć naukę z pracą – ich rodzin nie stać na edukację, która jest płatna.

W obliczu wszystkich tych trudności najlepiej jest działać od podstaw. Tegoroczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych skupia się więc na dostępie do wody. Zebrane środki będą przeznaczone m. in. na produkty higieniczne dla dziewcząt i szkolenia z zakresu higieny, zakup komputerów i podłączenie do sieci internetowej, ale też przede wszystkim na budowę studni i zbiorników wody, które zapewnią dostęp do czystej wody uczennicom i uczniom, rodzinom i lokalnym społecznościom. Wesprzeć może każdy wpłacając darowiznę poprzez stronę www.sosafryka.org.

Dostęp do czystej wody to odpowiedź nie tylko na podstawową potrzebę pragnienia czy higieny ale również możliwość utrzymania czterech lokalnych szkół.  Dzięki studniom szkoły będą prowadzić ogrody a za pieniądze z plonów zakupione zostaną materiały szkolne i zapłacone czesne najuboższych uczniów. Dzieci zamiast pracować, będą mogły się uczyć. 

– mówi Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa Stowarzyszenia SOS.

Wsparcie na wielu poziomach

Studnia jednak nie jest jedynie pojedynczą odpowiedzią na lokalne problemy. Planowane studnie zasilane będą przez panele słoneczne – korzystając z odnawialnej energii zapewnione będzie stałe zasilanie i niezależność od zewnętrznych źródeł. Co więcej, dookoła studni powstaną ogrody społecznościowe, w których każda osoba będzie mogła się udzielać, ale i korzystać z plonów. Ogrody nawadniane będą wydajnym i zrównoważonym systemem kropelkowym.

Sprzedaż owoców pracy społeczności będzie pokrywała koszty edukacji dzieci z najuboższych rodzin. Jest to więc nie tylko inwestycja w rozwiązanie podstawowego problemu dostępu do wody, ale też projekt pozwalający na zerwanie z błędnym kołem ubóstwa i dalszy rozwój zarówno najmłodszych, jak i dorosłych mieszkanek i mieszkańców regionu.

W ramach akcji planowane jest wsparcie czterech szkół przez budowę studni i ogrodów oraz zapewnienie sprzętu elektronicznego – w zależności od potrzeb danej szkoły. Łącznie w tych placówkach uczy się 1 584 uczniów i uczennic, którzy otrzymają pomoc i długoletnie wsparcie. Dzieci nie tylko będą zaopatrzone w czystą wodę i otrzymają wsparcie finansowe na edukację, ale będą mogły także uczyć się uprawy i pielęgnacji roślin oraz wzbogacić swoją dietę o zdrowe, lokalnie wyprodukowane warzywa. 

– opowiada Adrianna Meres, Koordynatorka ds. projektów humanitarnych w Stowarzyszeniu.

Poza projektem budowy studni i ogrodów, w ramach akcji w 16 szkołach przeprowadzone zostaną szkolenia dla nauczycieli z zakresu higieny, którzy będą mogli ze zrozumieniem i empatią przekazywać zdobytą wiedzę dalej. Dziewczynki uczęszczające do szkół otrzymają również pakiety podpasek, jako że ubóstwo menstruacyjne nadal stanowi ogromny problem dla kobiet w Zimbabwe.

„Afryka – w krainie kultur” – e-book dla darczyńców!

W ramach kampanii powstał krótki e-book pod tytułem „Afryka – w krainie kultur”. Publikacja stara się przybliżyć czytelniczkom i czytelnikom skalę różnorodności i bogactwa kulturowego krajów afrykańskich. Opisuje także wyzwania, które stają przed ich mieszkańcami.

qoh6fa0u.png

„Afryka – w krainie kultur” jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także sposobem na wsparcie edukacji dzieci w Zimbabwe. Każda osoba, która poprzez stronę www.sosafryka.org przekaże darowiznę na rzecz edukacji dzieci z Zimbabwe, otrzyma e-booka w podziękowaniu za pomoc. Inicjatywa podkreśla jak ważna jest edukacja dzieci, a także zachęca do poznawania fascynujących kultur Afryki z szacunkiem do tradycji i różnic między regionami!

Lekcje do pobrania

Kampania ma także wymiar edukacyjny. Eksperci Stowarzyszenia stworzyli dwa scenariusze 45-minutowych lekcji do pobrania przez nauczycieli, opracowane dla uczniów klas 4-8. Materiały dotyczą: analfabetyzmu i jego konsekwencji w różnych sferach życia, prawa do nauki jako jednego z podstawowych praw człowieka, sposobów pomagania wykluczonym edukacyjnie rówieśnikom w Zimbabwe, działalności Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w krajach afrykańskich, zaplanowania i przeprowadzenia zbiórki na terenie szkoły oraz przybliżenia uczniom zagadnienia zbiórek publicznych. Bezpłatne scenariusze lekcji są gotowe do pobrania za pośrednictwem strony www.sosafryka.org.

Dołącz do zbiórki

Udostępnij

POZNAJ NASZYCH FUNDRAISERÓW

fundraiser
  • możemy zapukać do Twoich drzwi lub możesz nas spotkać na ulicy
  • zachęcamy do dołączenia do Klubu SOS i tym samym regularnej pomocy potrzebującym dzieciom
  • nie zbieramy pieniędzy w gotówce

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość