19 marca 2020

„Droga do dorosłości” – historie dorosłych podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych w nowej kampanii Stowarzyszenia

← Powrót do aktualności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce ruszyło z nową kampanią, w której zachęca do przekazywania 1% podatku na rzecz opuszczonych i osieroconych dzieci. Seria reportażowych spotów opisuje historie dorosłych podopiecznych Stowarzyszenia, którzy opowiadają o swojej drodze do dorosłości i o roli, jaką w ich życiu odegrała otrzymana w Wioskach SOS opieka, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Kampanię uzupełnia wyjątkowa sesja portretowa autorstwa Zuzy Krajewskiej.

Kiedyś – dzieci, które odnalazły dom i troskliwą opiekę w Wioskach Dziecięcych. Dziś – samodzielni dorośli, którzy z odwagą i podniesioną głową patrzą w przyszłość i podążają za marzeniami. Spełnieni rodzice tworzący szczęśliwą rodzinę, student politechniki, modelka, trener personalny – historia każdego z nich jest inna, każdy z nich przebył długą drogę do dorosłego życia. Jednak wszyscy jednogłośnie podkreślają, że to dzięki wsparciu Rodziców SOS, wychowawców i pedagogów mogli stać się takimi ludźmi jakimi są teraz.SOS Wioski Dziecięcej zaprosiło do współpracy Zuzę Krajewską, wybitną fotografkę, która idealnie umie oddać charakter bohatera stojącego przed obiektywem. Jak sama wspomina:

Pracując nad tym projektem najbardziej poruszyli mnie rodzice SOS, którzy wkładają heroiczny wysiłek w swoją misję, jaką jest wychowanie dzieci. Dzieci, których dotknęły traumatyczne doświadczenia najczęściej spowodowane przez ich biologicznych rodziców. Fotografując już dorosłych ludzi i rozmawiając z nimi podczas sesji, byłam pod ogromnym wrażeniem ich siły, miłości i otwartości. To jest prawdziwe rodzicielstwo. Brawo i wielki szacunek!

Zwykłe-niezwykłe historie

Jednym z bohaterów kampanii jest Andrzej – ambitny student matematyki, pracujący jako analityk. Wioska SOS to jedyny dom jaki pamięta. Jedyny, jaki nazywa domem. Opieka, poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju, pozwoliły Andrzejowi stać się dziś w pełni samodzielnym dorosłym.

Miałem 5 lat kiedy trafiłem do Wioski – to ona jest moim całym dzieciństwem, okresem dorastania, wszystkim… Tam miałem i mam do dziś prawdziwą rodzinę – Andrzej

Klaudia i Karol poznali się w Wiosce, połączyła ich nie tylko podobna przeszłość  i przeżycia, ale także wielka miłość. Dziś są szczęśliwym małżeństwem, wychowują dwoje dzieci, tworzą rodzinę.

Wioska nauczyła mnie jakim rodzicem chciałabym być dla moich dzieci. Jaki dom chciałabym dla nich stworzyć – Klaudia

20-letnia Julia łączy studia z pracą  modelki. Bardzo dojrzale podchodzi do swojej edukacji i przyszłej kariery zawodowej. Zawdzięcza to także mamie SOS Joli, pod której opiekę trafiła w Wiosce SOS:

Ciocia Jola zawsze nas wspierała w dążeniu do realizacji marzeń. Zawsze mogłam na nią liczyć, dała mi dużo wiary w siebie. Dzięki temu wiem, że mogę osiągnąć wszystko, że nic mnie nie ogranicza. – Julka

Natalia trafiła do SOS Wioski Dziecięcej z pogotowia opiekuńczego wraz ze swoim bratem Tomkiem i spędziła tam 12 lat. W Wiosce pod opieką Mamy SOS odnalazła bezpieczeństwo i ciepło, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dziś ma 22 lata i wiele już osiągnęła. Studiuje bezpieczeństwo wewnętrzne, a równocześnie spełnia się w roli świeżo upieczonej mamy.

Mama SOS dała mi świadomość, że jest ktoś kto może mnie wesprzeć, kogo mogę się w każdej sprawie poradzić. Tutaj zbudowałam swoje poczucie wartości i pewność, że też będę potrafiła stworzyć rodzinę. – Natalia

Damian miał 6 lat, kiedy trafił do Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Od dziecka jego największą pasją był sport. Ukończył Fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego. Dziś ma 26 lat prowadzi w pełni samodzielne, dorosłe życie. Pracuje jako trener personalny, jest szczęśliwym tatą rocznej córeczki. Jak wspomina

Moja Mama SOS wychowała mnie na dobrego człowieka. Zawsze wspierała mnie w moich marzeniach i planach, to dzięki niej nigdy nie wątpiłem, że mi się uda… To dzięki niej jestem tu, gdzie jestem. – Damian

Od dzieciństwa aż do samodzielności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce działa w Polsce już od 36 lat. W ramach opieki zastępczej prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce w Polsce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci odnajdują troskliwą opiekę, rodzinne ciepło i poczucie bezpieczeństwa. W wieloletnim procesie pracy z dziećmi, Stowarzyszenie szczególny nacisk kładzie na przygotowanie ich do samodzielnego życia.

Dzieci  pozostają pod naszymi skrzydłami aż do osiągnięcia samodzielności, a my robimy co w naszej mocy, by podarować im szansę na dobrą przyszłość. Historie naszych podopiecznych, którzy dziś już jako dorośli ludzie spełniają swoje marzenia: o stabilnej pracy, studiach, o własnej rodzinie – są dla nas największą motywacją. Aby pomóc kolejnym dzieciom w drodze do dorosłości wystarczy pamiętać o naszej organizacji rozliczając swój PIT – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Ogólnopolska kampania 1% prowadzona będzie do końca kwietnia 2020 roku i obejmie prasę i Internet.  W ramach akcji promocyjnej uruchomiona została strona www.dziecisos.org, na której pobrać można bezpłatny program PIT 2019 lub wypełnić zeznanie podatkowe online. Za przygotowanie koncepcji kreatywnej odpowiadała agencja VMLY&R Poland.W ramach kampanii powstała wyjątkowa seria portretów podopiecznych Stowarzyszenia, nawiązująca stylistycznie do okładek kolorowych magazynów. Sesja w wykonaniu Zuzy Krajewskiej przeprowadzona została przy wsparciu studia Warsaw Creatives.Aby pomóc zapewnić potrzebującym dzieciom szczęśliwe dzieciństwo i wesprzeć je w ich drodze do samodzielnego, dorosłego życia wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość