„Droga do dorosłości” – historie dorosłych podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych w nowej kampanii Stowarzyszenia

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce ruszyło z nową kampanią, w której zachęca do przekazywania 1% podatku na rzecz opuszczonych i osieroconych dzieci. Seria reportażowych spotów opisuje historie dorosłych podopiecznych Stowarzyszenia, którzy opowiadają o swojej drodze do dorosłości i o roli, jaką w ich życiu odegrała otrzymana w Wioskach SOS opieka, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Kampanię uzupełnia wyjątkowa sesja portretowa autorstwa Zuzy Krajewskiej.

Kiedyś – dzieci, które odnalazły dom i troskliwą opiekę w Wioskach Dziecięcych. Dziś – samodzielni dorośli, którzy z odwagą i podniesioną głową patrzą w przyszłość i podążają za marzeniami. Spełnieni rodzice tworzący szczęśliwą rodzinę, student politechniki, modelka, trener personalny – historia każdego z nich jest inna, każdy z nich przebył długą drogę do dorosłego życia. Jednak wszyscy jednogłośnie podkreślają, że to dzięki wsparciu Rodziców SOS, wychowawców i pedagogów mogli stać się takimi ludźmi jakimi są teraz.

SOS Wioski Dziecięcej zaprosiło do współpracy Zuzę Krajewską, wybitną fotografkę, która idealnie umie oddać charakter bohatera stojącego przed obiektywem. Jak sama wspomina:

Pracując nad tym projektem najbardziej poruszyli mnie rodzice SOS, którzy wkładają heroiczny wysiłek w swoją misję, jaką jest wychowanie dzieci. Dzieci, których dotknęły traumatyczne doświadczenia najczęściej spowodowane przez ich biologicznych rodziców. Fotografując już dorosłych ludzi i rozmawiając z nimi podczas sesji, byłam pod ogromnym wrażeniem ich siły, miłości i otwartości. To jest prawdziwe rodzicielstwo. Brawo i wielki szacunek!

Zwykłe-niezwykłe historie

Jednym z bohaterów kampanii jest Andrzej – ambitny student matematyki, pracujący jako analityk. Wioska SOS to jedyny dom jaki pamięta. Jedyny, jaki nazywa domem. Opieka, poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju, pozwoliły Andrzejowi stać się dziś w pełni samodzielnym dorosłym.

Miałem 5 lat kiedy trafiłem do Wioski – to ona jest moim całym dzieciństwem, okresem dorastania, wszystkim… Tam miałem i mam do dziś prawdziwą rodzinę – Andrzej

Klaudia i Karol poznali się w Wiosce, połączyła ich nie tylko podobna przeszłość  i przeżycia, ale także wielka miłość. Dziś są szczęśliwym małżeństwem, wychowują dwoje dzieci, tworzą rodzinę.

Wioska nauczyła mnie jakim rodzicem chciałabym być dla moich dzieci. Jaki dom chciałabym dla nich stworzyć – Klaudia

20-letnia Julia łączy studia z pracą  modelki. Bardzo dojrzale podchodzi do swojej edukacji i przyszłej kariery zawodowej. Zawdzięcza to także mamie SOS Joli, pod której opiekę trafiła w Wiosce SOS:

Ciocia Jola zawsze nas wspierała w dążeniu do realizacji marzeń. Zawsze mogłam na nią liczyć, dała mi dużo wiary w siebie. Dzięki temu wiem, że mogę osiągnąć wszystko, że nic mnie nie ogranicza. – Julka

Natalia trafiła do SOS Wioski Dziecięcej z pogotowia opiekuńczego wraz ze swoim bratem Tomkiem i spędziła tam 12 lat. W Wiosce pod opieką Mamy SOS odnalazła bezpieczeństwo i ciepło, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dziś ma 22 lata i wiele już osiągnęła. Studiuje bezpieczeństwo wewnętrzne, a równocześnie spełnia się w roli świeżo upieczonej mamy.

Mama SOS dała mi świadomość, że jest ktoś kto może mnie wesprzeć, kogo mogę się w każdej sprawie poradzić. Tutaj zbudowałam swoje poczucie wartości i pewność, że też będę potrafiła stworzyć rodzinę. – Natalia

Damian miał 6 lat, kiedy trafił do Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Od dziecka jego największą pasją był sport. Ukończył Fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego. Dziś ma 26 lat prowadzi w pełni samodzielne, dorosłe życie. Pracuje jako trener personalny, jest szczęśliwym tatą rocznej córeczki. Jak wspomina

Moja Mama SOS wychowała mnie na dobrego człowieka. Zawsze wspierała mnie w moich marzeniach i planach, to dzięki niej nigdy nie wątpiłem, że mi się uda… To dzięki niej jestem tu, gdzie jestem. – Damian

Od dzieciństwa aż do samodzielności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce działa w Polsce już od 36 lat. W ramach opieki zastępczej prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce w Polsce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci odnajdują troskliwą opiekę, rodzinne ciepło i poczucie bezpieczeństwa. W wieloletnim procesie pracy z dziećmi, Stowarzyszenie szczególny nacisk kładzie na przygotowanie ich do samodzielnego życia.

Dzieci  pozostają pod naszymi skrzydłami aż do osiągnięcia samodzielności, a my robimy co w naszej mocy, by podarować im szansę na dobrą przyszłość. Historie naszych podopiecznych, którzy dziś już jako dorośli ludzie spełniają swoje marzenia: o stabilnej pracy, studiach, o własnej rodzinie – są dla nas największą motywacją. Aby pomóc kolejnym dzieciom w drodze do dorosłości wystarczy pamiętać o naszej organizacji rozliczając swój PIT – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Ogólnopolska kampania 1% prowadzona będzie do końca kwietnia 2020 roku i obejmie prasę i Internet.  W ramach akcji promocyjnej uruchomiona została strona www.dziecisos.org, na której pobrać można bezpłatny program PIT 2019 lub wypełnić zeznanie podatkowe online. Za przygotowanie koncepcji kreatywnej odpowiadała agencja VMLY&R Poland.
W ramach kampanii powstała wyjątkowa seria portretów podopiecznych Stowarzyszenia, nawiązująca stylistycznie do okładek kolorowych magazynów. Sesja w wykonaniu Zuzy Krajewskiej przeprowadzona została przy wsparciu studia Warsaw Creatives.
Aby pomóc zapewnić potrzebującym dzieciom szczęśliwe dzieciństwo i wesprzeć je w ich drodze do samodzielnego, dorosłego życia wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.
Newsletter

Zapisz się na nasz Newsletter!

Adres e-mail