25 sierpnia 2022

Aukcja Charytatywna na rzecz dzieci z Ukrainy

← Powrót do aktualności
Andrzej Tobis „Grzyb w umyśle 1”, 2015, olej na płótnie, 90×60 cm

44 wybitnych polskich artystów przekazało swoje dzieła na licytację, z której całość przychodu została przekazana na pomoc dzieciom i rodzinom przybyłym z Ukrainy.

W maju 2022 r. w hotelu Hotel Raffles Europejski Warsaw  odbyła się aukcja prac wybitnych polskich artystów współczesnych. Swoje dzieła przekazali m.in. Tomasz Ciecierski, Jarosław Fliciński, Zuza Golińska, Maurycy Gomulicki Włodzimierz Pawlak, Joanna Rajkowska, Paweł Susid, Leon Tarasewicz i Włodzimierz Zakrzewski.

W ramach aukcji oraz uroczystej kolacji zorganizowanej w Hotelu Raffles Europejski Warsaw wspólnie z Europejski Property oraz domem aukcyjnym DESA Unicum, została zebrana łączna kwota 679 722 zł, która przeznaczona została dla Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce na wsparcie dzieci i rodzin z Ukrainy.

Jako SOS Wioski Dziecięce w Polsce od początku wojny wspieraliśmy potrzebujących w sposób doraźny, równocześnie przygotowując się do pomocy długofalowej.

Leon Tarasewicz, bez tytułu, akryl na płótnie, 2022, 100×130 cm

Obecnie w SOS Wioskach Dziecięcych mieszkają 164 osoby z Ukrainy, wśród których 123 to dzieci. Gościmy zarówno ukraińskie rodziny zastępcze jak i dzieci z Domu Dziecka pod Kijowem. Pomogliśmy także ponad 250 osobom w relokacji – znajdując dla nich bezpieczne schronienie oraz pomagając w zorganizowaniu życia w Polsce (pomoc prawna, pomoc w opiece nad dziećmi, pomoc medyczna). Od lipca realizujemy także program kuponów podarunkowych Sodexo, który przeznaczony jest dla ukraińskich rodzin zastępczych. Do tej pory wsparcie otrzymało 405 rodzin. Wiemy jednak, że pomoc doraźna to za mało, dlatego planujemy działania pomocowe długofalowo. Niedługo otwarty zostanie pierwszy Dom dla Dzieci z ukraińskiej pieczy instytucjonalnej w Lublinie, a w kolejnych miesiącach Centrum Specjalistyczne SOS. Potrzeby wsparcia specjalistycznego są ogromne, a dostęp do wsparcia bardzo trudny.  Po 2 latach pandemii, kryzysie wojennym mnóstwo dzieci będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. W Centrach SOS będziemy świadczyć specjalistyczną pomoc m.in. praca z doświadczającymi stresu pourazowego (PTSD), praca z dzieckiem po traumie, praca z ciałem a także turnusy rehabilitacyjne. Równocześnie widzimy potrzebę podnoszenia kompetencji i umiejętności kadry, dlatego planujemy także prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla kadry wspierającej pieczę zastępczą.

Zebrane środki pozwolą nam na zapewnienie potrzebującym dzieciom i rodzinom pomocy medycznej, wsparcia psychologicznego i prawnego, organizację zajęć dodatkowych oraz wycieczek. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i zaangażowanym w tą niezwykłą licytację.

*** Hotel Raffles Europejski Warsaw słynie ze swojej kolekcji sztuki, na którą składa się niemal 500 prac autorstwa 120 wybitnych polskich artystów współczesnych. Współpraca z twórcami, jaka miała miejsce przy powstawaniu Europejski Art Collection, nie była jednorazowa. W partnerstwie z DESA Unicum, największym domem aukcyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przy wsparciu Andy Rottenberg, wybitnej polskiej historyczki, krytyczki i kuratorki sztuki powstał ekscytujący zbiór 48 prac, które wylicytowano w trakcie finału aukcji w piątek, 6 maja 2022 r. w Sali Balowej hotelu Raffles.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Anna Choszcz-Sendrowska Tel. komórkowy: +48 600 942 306 mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Natalia Szulc Tel. komórkowy: +48 694 235 447 mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość