
Przyjęta m.in. z inicjatywy Polski Konwencja o Prawach Dziecka była trzykrotnie zmieniana protokołami dodatkowymi. Trzeci z nich Polska jedynie podpisała i od 2013 r. wciąż oczekuje na ratyfikację. Jako jedna z organizacji działających w Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce zwróciliśmy się do kandydatów w nadchodzących wyborach Prezydenta RP o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
Protokół fakultatywny do Konwencji o Prawach Dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień, czyli tzw. III Protokół, ustanawia istotny mechanizm ochrony praw dziecka. Przyznaje każdemu dziecku, grupie dzieci, a także innym osobom działającym w ich imieniu, możliwość zawiadomienia Komitetu Praw Dziecka o tym, że dziecko lub dzieci stały się ofiarami naruszenia praw przyznanych w Konwencji. Jego ratyfikowanie pozwoliłoby dzieciom zakwestionować ograniczenie ich prawa do edukacji, pozbawienie kontaktu z rodzicami czy brak zapewnienia im ochrony przed przemocą.
Dlatego jako Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce zwróciliśmy się do osób kandydujących w najbliższych wyborach prezydenckich o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie priorytetowego podjęcia działań na rzecz ratyfikacji III Protokołu, a także poparcia działań edukacyjnych i informacyjnych nt. możliwości jakie ona daje oraz deklaracji współpracy z organizacjami społecznymi przy wdrażaniu przyszłych zaleceń Komitetu Praw Dziecka ONZ.
W skład Koalicji, obok Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, wchodzą: ATD Czwarty Świat, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Integracja, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja W stronę dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, La Strada – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Polski Komitet EAPN (EAPN Polska), Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF
Dlaczego Polska powinna ratyfikować III Protokół?
Ratyfikacja III Protokołu rekomendowana Polsce przez Komitet Praw Dziecka ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, przyniesie konkretne korzyści:
• Zapewni dzieciom głos na arenie międzynarodowej. Umożliwi im (lub ich reprezentantom) składanie zawiadomień do Komitetu Praw Dziecka ONZ o naruszeniach ich praw, po wyczerpaniu drogi krajowej.
• Wzmocni krajowy system ochrony praw dziecka. Zalecenia wydawane przez Komitet w odpowiedzi na zawiadomienia stanowią impuls do wprowadzania systemowych zmian i dobrych praktyk.
• Podniesie standardy i prestiż Polski. Dołączenie do grona 53 państw (w tym naszych sąsiadów: Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy i Ukrainy), które już ratyfikowały Protokół, wzmocni pozycję Polski jako kraju realizującego zobowiązania w zakresie praw człowieka.
• Zapewni Polsce narzędzia ochrony dzieci za granicą. Umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej składanie skarg międzypaństwowych dotyczących naruszeń praw polskich dzieci w innych państwach-stronach Protokołu.
Ratyfikacja III Protokołu leży w dobrze pojętym interesie Polski i jest spójna z rolą Prezydenta RP jako strażnika Konstytucji i najwyższego przedstawiciela państwa w stosunkach międzynarodowych.