Anna Lewandowska otrzymała wyjątkowe wyróżnienie w kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy”. Jeden z największych plebiscytów promujący charytatywną działalność osób medialnych docenił ją za aktywną i wielowymiarową pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. Sportsmenka, gdy tylko rozpoczęła się wojna, skontaktowała się ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, wykazując chęć natychmiastowego działania.
Specjalistka w odżywianiu, trenerka, ekspertka do spraw zdrowego trybu życia. Wielokrotna mistrzyni świata w karate, bizneswoman. Dziś do listy wielu obszarów w których działa można dopisać jeszcze jeden – Gwiazda Dobroczynności. To jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna, która od 13 lat nagradza zaangażowanie społeczne osób znanych ze świata kultury, mediów, kina, sportu i Internetu. 22 października br., podczas uroczystej gali, Anna Lewandowska została nagrodzona w kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy”, otrzymując statuetkę oraz czek na 10 tysięcy złotych którey przekazała Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Wierzę, że małe gesty mają wielką siłę. Wydarzenia w Ukrainie bardzo mnie dotknęły, bo patrzyłam na to, co się dzieje przede wszystkim jako matka. Nie potrafię być obojętna na ludzką krzywdę i cieszę, się, że ludzie z którymi pracuję także mają tę cechę. Po wybuchu wojny od razu ruszyliśmy z organizacją pomocy. Pamiętajmy jednak, że ta wojna wciąż trwa, co oznacza, że zarówno w Polsce jak i w Ukrainie są osoby, które nadal potrzebują pomocy.– mówi Anna Lewandowska.
Od początku wojny Anna Lewandowska wspomogła Organizację finansowo oraz zorganizowała zbiórkę rzeczy w Warszawie dla potrzebujących uchodźców. Jej wsparcie nie ograniczyło się jedynie do przekazania środków – przez cały okres trwania ewakuacji była w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem i pomagała w bieżących działaniach ewakuacyjnych. Między innymi dzięki jej pomocy udało się zorganizować transport i miejsce tymczasowego zakwaterowania dla 250 osób, głównie rodzin zastępczych z Ukrainy. Razem ze swoim zespołem stworzyła tymczasowy magazyn i zebrała 12 ton najpotrzebniejszych produktów, zapewniając ich transport do programów SOS w Kraśniku, Biłgoraju i Siedlcach. Po bezpiecznym ulokowaniu 30 dzieci w siedleckiej Wiosce SOS, środki, które przekazała, pomogły im zapewnić opiekę psychologiczną oraz medyczną. Co więcej, gdy wszyscy się już zaaklimatyzowali, przyjechała do podopiecznych z wizytą.
To był naprawdę trudny okres. Wszyscy w Stowarzyszeniu dawaliśmy z siebie 110%, aby rodziny z ukraińskiej pieczy zastępczej i dzieci z domu dziecka były bezpiecznie ewakuowane i ulokowane w komfortowym miejscu. Pomoc Anny była w tamtym czasie nieoceniona – okazała nam ogromne serce, ale także umiejętność skutecznej organizacji i logistyki. Dzięki jej zespołowi nikt nie pozostał bez opieki, nikomu nie brakowało ubrań, jedzenia, środków higienicznych, medycznego wsparcia. – o działaniach z początku wojny opowiada Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Anna Lewandowska jest już drugą laureatką Gwiazd Dobroczynności, która wspiera SOS Wioski Dziecięce – w 2019 roku to samo wyróżnienie otrzymała Anna Dereszowska za głośną promocję i aktywne uczestnictwo w wielu akcjach. Wśród ambasadorek i gwiazd bliskich Stowarzyszeniu znajdują się też takie nazwiska, jak Katarzyna Zielińska, Maria Dębska, Tomasz Wolny, Natalia Kukulska.
Pomoc Ukrainie wzorem do naśladowania
Koszmar wojny naszych sąsiadów otworzył nam serca, czego dowodem są tysiące historii indywidualnej pomocy.
W kwietniu 2022 roku, aż 63% badanych Polek i Polaków zadeklarowało, że dobrowolnie i nieodpłatnie pomagają oni (bądź ktoś z ich gospodarstwa domowego) ofiarom wojny[1]. Ta sytuacja dowodzi, że jako naród jesteśmy w stanie solidarnie pomóc każdej osobie w potrzebie. Najnowsza kampania SOS Wiosek Dziecięcych „Najpiękniejsze wnętrza 2022″ jest ukłonem dla osób o pięknych wnętrzach, które otworzyły swe serca i jak Anna Lewandowska pomogły dzieciom w potrzebie. Przypomina ona jednak także, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego kim jest i skąd pochodzi. Kampania tym samym zachęca do wzięcia udziału w warsztatach na temat komunikacji w różnorodności.
Projekt #JestemzSOS prowadzony jest przez edukatorów Stowarzyszenia w formie angażujących lekcji. Są one organizowane od 6 lat i przez ten czas dotarły do ponad 51 tysięcy polskich uczniów i uczennic w całej Polsce. W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4-8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel. Więcej informacji na temat kampanii oraz programu na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl.[1] Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy w obliczu wojny na Ukrainie, Warszawa, czerwiec 2022, s. 4.