21 kwietnia 2023

Znane osoby ze świata sportu dla SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce

← Powrót do aktualności

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce we wspólnej akcji z olimpijkami Igą Baumgart-Witan Agnieszką Kobus-Zawojską, a także zawodniczką MMA, Joanną Jędrzejczyk oraz kierowcą rajdowym Kajetanem Kajetanowiczem, zwracają uwagę na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, a także rolę sportu w pracy z nastolatkami oraz ich emocjami. Akcja jest częścią kampanii 1,5%, której celem jest zebranie środków na pomoc psychologiczną i terapeutyczną, a także opiekę medyczną i wsparcie edukacyjne dla najbardziej potrzebujących dzieci. Częścią kampanii jest również podcast „Talk Życia” ze specjalnym udziałem psycholożki sportu, Darii Abramowicz, która na co dzień pracuje z pierwszą „rakietą świata”, Igą Świątek.

W wyrazie wsparcia dla podopiecznych Stowarzyszenia, osoby ze świata sportu na swoich profilach społecznościowych przypominają jak ważna jest pomoc dzieciom, które doświadczają kryzysu psychicznego. – Zawsze miałam wokół siebie ludzi, którzy wspierali mnie na każdym kroku – czy było źle, czy dobrze. Jednak nie każde dziecko ma tyle szczęścia, dlatego, tak ważna jest pomoc darczyńców, która jest iskierką tego szczęścia dla podopiecznych SOS.” ­– powiedziała w swojej relacji na Instagramie Iga Baumgart-Witan, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów.

Joanna Jędrzejczyk, zawodniczka MMA, muay thai, kickboxingu i boksu, podkreśliła, że – W życiu jak i w sporcie nie zawsze odnosimy sukcesy, dlatego często potrzebujemy wsparcia innych. I jak dodała – Mam wspaniałą rodzinę, przyjaciół i trenerów, którzy zawsze pomagają mi się podnieść w tych gorszych psychicznie momentach. Niestety, nie każde dziecko ma to szczęście. Wspólnie jednak możemy im pomóc, edukować i otwierać się na problem kryzysu psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

Z kolei Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich dodaje, że kiedy była młodą zawodniczką, sukcesy nie przychodziły od razu. – Byłam rozżalona i zdenerwowana. Mój pierwszy trener powiedział mi jednak, że ważne jest, abym osiągała je w seniorach, a nie już teraz. Zawsze we mnie wierzył, nawet w obliczu porażki i myślę, że to właśnie dzięki temu zdobyłam dwa olimpijskie medale. Dlatego właśnie tak ważne jest wsparcie i wiara w młodych ludzi, zwłaszcza obecnie, w czasach kryzysu zdrowia psychicznego.

Kajetan Kajetanowicz, polski kierowca rajdowy, przypomina, że – Każdy z nas miewa trudne sytuacje w życiu, ale nie zawsze widać to gołym okiem…

Kampanię Stowarzyszenia wspierają również ambasadorzy SOS, Natalia Kukulska, Maria Dębska, Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska oraz Tomasz Michniewicz.

Nie każde dziecko ma tyle samo szczęścia

Każda historia dziecka, które trafia pod opiekę SOS Wiosek Dziecięcych, to opowieść o utracie w dzieciństwie, stracie bliskich, poczucia bezpieczeństwa, czasem to też opowieść o wielu trudnych czy wręcz traumatycznych doświadczeniach. Dziś, dzięki wytrwałej pracy własnej dzieci oraz nieustannej pomocy specjalistów Stowarzyszenia i bezwarunkowej akceptacji, troski i miłości Rodziców SOS, młodzi ludzie odzyskują dzieciństwo. Jest to jednak ciągła praca, wymagająca poznania dziecka, jego potrzeb, by podjąć najlepsze dla dziecka działania. Z naszych doświadczeń wynika, ze często drogą, która buduje relację z dzieckiem, odkrywa jego talent i mocne strony jest sport.

– Podczas naszego 20-letniego doświadczenia pracy z dziećmi i młodzieżą, m.in. to wspólna aktywność fizyczna była drogą dotarcia do naszych podopiecznych, pomagała zbudować bądź odbudować więzi oraz przywrócić zaufanie do dorosłych. zauważa Tomasz Wrzosek, Z-ca Dyrektora ds. Młodzieży w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce. – Ponadto podejmowane aktywności sportowe uczą młodzież wytrwałości w dążeniu do celu, współdziałania w grupie oraz zdrowej rywalizacji. W czasie wspólnych wyjazdów mamy czas na rozmowę, poznawanie mocnych i słabych stron. Młodzież odkrywa swoje zasoby, poznaje granice własnych możliwości. – dodaje Tomasz.

Ostatni rok był czasem, w którym eksperci SOS Wiosek Dziecięcych stanęli przed wielkim wyzwaniem – inwazja Rosji sprowadziła na dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej traumę wojenną. Po relokacji dzieci z Ukrainy do Programów SOS w Polsce, konieczne było zapewnienie im właściwej pomocy. Strach, niepewność o przyszłość, utrata bliskich i poczucie osamotnienia w nowej, trudnej sytuacji – są to niezwykle trudne emocje, z którymi nikt bez odpowiedniego wsparcia nie mógłby sobie poradzić. Dziś, w polskich Wioskach SOS mieszka 156 osób z Ukrainy, w tym 116 dzieci.

– W tym przypadku kluczową rolę odegrały, m.in. zajęcia redukujące stres. Wspaniale sprawdziły się treningi z judo & jiu jitsu. Treningi sprawiały, że dzieci i młodzi ludzie stawali się spokojniejsi, uczyli się panowania nad własnym ciałem i umysłem, a także wzajemnego szacunku,. Podczas treningu zapominali o otaczających ich problemach, świadomie i skutecznie uwalniali się od negatywnych i natrętnych myśli. Następowała również niwelacja napięcia nerwowego, polepszenie koncentracji czy lepsza samokontrola. – mówi Jerzy Leziak, z czarnym pasem w jiu jitsu oraz doradca programowy w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce.

Jak dobrać dyscyplinę dla dziecka?

Rolę dorosłego opiekuna w dobraniu odpowiedniej dyscypliny dla dziecka podkreśla, m.in. Daria Abramowicz,psycholożka sportu, pracująca na co dzień z Igą Świątek. Gościni najnowszego odcinka podcastu „Talk Życia” prowadzanego przez SOS Wioski Dziecięce w Polsce zwraca uwagę, że w wyborze odpowiedniej dyscypliny nie można kierować się schematem „ja chcę – ty musisz”, który często pojawia się jako kompensacja młodzieńczych, niespełnionych ambicji rodziców. Dziecko zawsze powinno się traktować podmiotowo, poprzez zauważanie jego potrzeb i pielęgnowanie zainteresowań. Zapewnijmy komfortowe warunki do próbowania, szukania i decydowania o swojej pasji, aby mieć pewność, że nasze dziecko robi to, co naprawdę lubi.

Ty też możesz pomóc

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy wystarczy, że przekażesz swoje 1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 39 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W 2022 r. z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich dzieci i dorosłych, w tym 1550 dzieci i młodzieży, z czego 366 w opiece zastępczej i programach młodzieżowych, a 1184 w Programie Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”.

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Stowarzyszenie pomaga również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie (ponad 5 000 osób) oraz dzieciom z ukraińskiej pieczy zastępczej. W 2022 r. Wioskach SOS mieszkało 166 uchodźców z Ukrainy, w tym 124 dzieci, a z programu dystrybucji voucherów Sodexo dla ukraińskich

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Anna Choszcz-Sendrowska Tel. komórkowy: +48 600 942 306 mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Monika Zarzeczna Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Wolak- Wojtczuk Tel. komórkowy: +48 883 310 193 mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org

Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
Mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
Mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość