Wczoraj w Teatrze Polskim odbyło się wyjątkowe spotkanie podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych z Andrzejem Sewerynem. Dzieci przyjechały z Wioski SOS w Kraśniku, żeby na scenie kameralnej wystawić jasełka i poczuć się jak prawdziwi aktorzy.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi obecnie kampanię Świąteczną pod hasłem „Święta to czas (u)dawania”, której celem jest zapewnienie rodzinnych świąt opuszczonym i osieroconym dzieciom oraz rodzinom znajdującym się w kryzysowej sytuacji. W tym roku do wsparcia akcji Stowarzyszenie zaprosiło Tomasza Kota oraz Annę Dereszowską, Katarzynę Zielińską, Andrzeja Seweryna i Sebastiana Stankiewicza. Tak powstało Świąteczne SOS – wyjątkowa seria filmów w formie lekcji aktorskich dla dzieci, które nie miały szansy przekonać się czym są święta spędzone w gronie rodziny. W ten nietypowy sposób Stowarzyszenie zwraca uwagę na ich trudną sytuację i apeluje o świąteczną pomoc. Kampania podnosi również ważny problem społeczny – czy święta we współczesnym świecie stały się czasem udawania?
W ramach prowadzonej kampanii oraz dzięki wsparciu Andrzeja Seweryna i Teatru Polskiego udało się zorganizować wyjątkowe warsztaty aktorskie dla dzieci z Wioski SOS w Kraśniku. Młodzi aktorzy mieli okazję zwiedzić kulisy Teatru Polskiego, ale przede wszystkim otrzymali szansę zaprezentowania swojego talentu aktorskiego przed legendarnym aktorem i reżyserem. Po obejrzeniu jasełek Andrzej Seweryn poprowadził dla nich warsztaty oraz udzielił cennych wskazówek z tajników swojej pracy.
To co chcę Wam powiedzieć, to, że niepotrzebnie jesteście nieśmiali, ponieważ każdy z Was jest wielką wartością, każdy z Was ma świat, który jest jedyny na świecie. Niepowtarzalny. – mówił Andrzej Seweryn do dzieci zaczynając warsztaty. My byśmy chcieli żeby dzieci były najspokojniejsze, jak tylko się da, żeby spędziły ten czas w harmonii. To, że ktoś udaje, nie oznacza, że czegoś nie odczuwa, to, że ktoś nie udaje nie oznacza w cale, że jest to prawdą co mówi. Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, tego spotkania za kontakt z ta młodzieżą, my zbyt często zapominamy o świecie, który nie jest naszym światem, a powinniśmy robić tyle dobrego dla tego świata ile się tylko da. – Andrzej Seweryn dodał również komentując kampanię i wyjątkowe spotkanie z dziećmi.
Praca z dziećmi na scenie jest też elementem terapeutycznym.
Udział w zajęciach teatralnych przynosi dzieciom wiele korzyści psychologicznych – mogą one wpłynąć na jakość postrzegania siebie, samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Wcielanie się w rolę, próba zrozumienia perspektywy innych osób pomaga dziecku rozwijać empatię. Wniesienie wkładu do wysiłku całej grupy pozwala dziecku poczuć przynależność, dumę z własnych osiągnięć i docenienie przez inne osoby” – jak tłumaczy Aleksandra Sikorska, psycholog ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Do świątecznej pomocy można przyłączyć się przekazując darowiznę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 lub na stronie www.dziecisos.org. Każda wpłata pomoże Stowarzyszeniu zorganizować rodzinne święta dla opuszczonych i osieroconych dzieci.