22 stycznia 2024

W Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!SOS Wioski Dziecięce zwracają uwagę na trudną sytuację dzieci i młodzieży

← Powrót do aktualności

Ponad 72 tysiące dzieci w Polsce jest pozbawionych opieki rodziców – to tyle, ile wynosi populacja średniej wielkości miasta. Miasta, którego mali mieszkańcy codziennie dźwigają ciężar „dorosłych” obowiązków. SOS Wioski Dziecięce w odpowiedzi na ten rosnący problem ruszyły z kampanią „Miasto dzieci”. Akcją, która w metaforyczny sposób przedstawia rzeczywistość tysięcy dzieci w potrzebie. Celem kampanii jest zachęcenie Polaków do przekazania 1,5 % podatku na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci.

Kampanię promuje spot telewizyjny, przedstawiający historię wyjątkowego miasta w całości zamieszkanego przez dzieci. Nie jest to jednak szczęśliwa przestrzeń rodem z Nibylandii – mali mieszkańcy zmagają się tu z szarą codziennością bieżących obowiązków, pracują, zajmują się młodszym rodzeństwem i próbują przetrwać bez odpowiedzialnego dorosłego u boku. Niestety tak wygląda rzeczywistość wielu dzieci, które straciły rodziców lub wychowują się w rodzinach z wieloma problemami. Dzieci te bardzo często przejmują rolę dorosłych, by przetrwać i zaopiekować się swoim młodszym rodzeństwem. Dlatego w SOS Wioskach Dziecięcych robimy wszystko, by przywrócić im utracone dzieciństwo oraz otoczyć je troską i rodzinnym ciepłem. – komentuje Olga Fiedorowicz, Kierownik Działu Marketingu i Fundraisingu w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. I jak dodaje – Pomoc dzieciom nie byłaby możliwa bez regularnego wsparcia darczyńców. Dlatego gorąco Państwa zachęcam do przekazania swojego 1,5% podatku na rzecz dzieci porzuconych i osieroconych.  Wystarczy wpisać nr  KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

W Polsce od kilku lat rośnie liczba dzieci przyjmowanych do opieki zastępczej, a kandydatów na rodziców zastępczych wciąż brakuje. – Są to często dramatyczne sytuacje. Nieustannie szukamy osób, które stworzą dzieciom bezpieczną przystań. Rodziców, którzy będą responsywni, czuli i wspierający. Dorosłych, którzy pomogą dziecku odbudować poczucie własnej wartości i życiowej sprawczości. – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.  I jak dodaje – Opiekunom zapewniamy warunki i pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji. Ale przede wszystkim to dzieciom zapewniamy wsparcie specjalistyczne, psychologów, terapeutów, jak też szereg zajęć, rozwijających pasje i zainteresowania.

Trudna sytuacja maluchów

Pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych nie ukrywają, że sytuacja jest bardzo trudna. W 2022 roku przyjęto do pieczy instytucjonalnej aż 166 dzieci poniżej 1 roku życia, 302 między 1 a 3 r.ż, 505 maluchów od 4 do 6 r.ż., a także 960 wczesnoszkolnych dzieci (7-10 lat).[1] Z kolei według badania dotyczącego procesu deinstytucjonalizacji (stan za styczeń 2023) − w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal przebywało 1 167 dzieci poniżej 7 r. ż. (w tym 373 dzieci z powodu braku wolnych miejsc w pieczy rodzinnej). Ponadto w placówkach przebywało 1332 dzieci wwieku od 7 do 10 lat. [2] – Według ustawy wszystkie te dzieci powinny były trafić do pieczy rodzinnej. Tak niestety się nie stało. – komentuje Aleksandra Sikorska.

Kryzys rodzicielstwa zastępczego dotyka również samo Stowarzyszenie. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS oraz mimo dostępnych zasobów i infrastruktury, SOS Wioski Dziecięce mogły w zeszłym roku przyjąć tylko 56  dzieci oraz dwóch młodych dorosłych do mieszkania treningowego SOS (dawniej chronionego)- Niektóre zgłoszenia wielokrotnie się powtarzały co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. W skali roku odnotowaliśmy 586 zgłoszeń, w tym 110 to dzieci od kilku tygodni/mc-cy do lat 3. Należy podkreślić, że nawet najlepsze zaplecze terapeutyczno-psychologiczne nie zastąpi bezwarunkowej miłości rodziców zastępczych. Bez nich, efektywna pomoc dzieciom jest niemożliwa. ­– komentuje Paulina Cygler, koordynatorka Działu Rekrutacji i Rozwoju Pracowników w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jedną z obecnych Mam SOS jest Jolanta Olejarczyk, która opiekuje się potrzebującymi dziećmi już od ponad 20 lat. – Oczywiście zdarzają się trudne momenty, ale jako Rodzice SOS możemy liczyć na wsparcie specjalistów 24/7. Jeśli ktoś lubi pracę z dziećmi i marzy o stworzeniu domu dla potrzebujących dzieci to z całego serca zachęcam.

Wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org Aplikować może każdy, kto jest gotowy, by podjąć się opieki zastępczej dla kilkorga dzieci.

Kampania „Miasto dzieci” potrwa od 22 stycznia do 31 maja . Za kreację spotu odpowiada agencja VML&R. Spot w reżyserii Mateusza Miszczyńskiego został zrealizowany przez agencję Papaya Films.

Ty też możesz pomóc

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy przekaż swoje1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org


[1] Informacja Rady Ministrów o realizacji w roku 2022 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczejhttps://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-rady-ministrow-o-realizacji-w-roku-2022-ustawy-z-dnia-9-czerwca-2011-r-o-wspieraniu-rodziny-i-systemie-pieczy-zastepczej

[2] Informacja Rady Ministrów o realizacji w roku 2022 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-rady-ministrow-o-realizacji-w-roku-2022-ustawy-z-dnia-9-czerwca-2011-r-o-wspieraniu-rodziny-i-systemie-pieczy-zastepczej

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość