9 marca 2023

SOS Wioski Dziecięce z warsztatami na temat samoakceptacji!

← Powrót do aktualności

Najnowsze badania pokazują, że w skali międzynarodowej polskie dzieci mają poważne problemy z poczuciem własnej wartości. Z 43 badanych krajów, to Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem negatywnej percepcji swojego ciała![1] Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wychodzi naprzeciw tej niepokojącej tendencji, prowadząc bezpłatne warsztaty na temat samoakceptacji w ramach projektu #JestemzSOS. Akcję wspierają ambasadorki SOS: Marysia Dębska, Ania Dereszowska, Natalia Kukulska, a także Magdalena Mikołajczyk, autorka profilu matkojedyna.

Akceptowanie swojego wyglądu to jedno, a lubienie siebie takim, jakim się jest to jeszcze większe wyzwanie. W Polsce aż 44% dziewcząt uważa, że są za grube, a 30% chłopców, że są za chudzi[2]. Brak samoakceptacji niskie poczucie własnej wartości może mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju – w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów leczonych z powodu depresji wzrosła aż o 100%![3] Czas izolacji, spędzony samotnie we własnym pokoju i brak kontaktów z rówieśnikami zachwiały poczuciem własnej wartości polskiej młodzieży. Nastolatki dojrzewały, zmieniając się także fizycznie, nie mogąc zobaczyć się w tak bardzo ważnym „rówieśniczym lustrze”, dlatego, m.in. powrót do szkoły po latach nauki zdalnej dla wielu z nich był ekstremalnie trudny.

– Najtrudniej było się odnaleźć – wspominają osoby biorące udział w ewakuacji pierwszej grupy dzieci i Rodzin SOS z Ukrainy. – Na przejściach granicznych w Medyce i Małgorzata Klimas, emerytowana mama SOS, obecnie edukatorka projektu #JestemzSOS, podkreśla, że – Dzieciom, których samoakceptacja została mocno zachwiana w pierwszym okresie życia, bardzo trudno jest dorównać swoim rówieśnikom na etapie dojrzewania. Jest to bowiem czas, w którym poznajemy siebie na nowo, siebie czyli osobę, z którą spędzimy resztę życia. Czasem nierozłącznie wiąże się ze wzrostem znaczenia relacji i potrzebą akceptacji ze strony kolegów. To wtedy również nastolatkowie mierzą się z intensywnymi, trudnymi emocjami, przy radzeniu sobie z którymi nieraz próżno szukać wsparcia rówieśników czy nawet bliskich dorosłych.

Warto rozmawiać

Z pomocą w tym zadaniu przychodzą SOS Wioski Dziecięce.Projekt #JestemzSOS to darmowe warsztaty prowadzone w szkołach podstawowych, podczas którychspecjaliści Stowarzyszenia rozmawiają z uczniami na takie tematy jak empatia, tolerancja czy poczucie własnej wartości. – Dzieci często nie potrafią znaleźć niczego, co w ich mniemaniu stanowiłoby mocną stronę czy też cechę, którą w sobie lubią. Pojawia się także obawa, że mogą zostać odebrane przez rówieśników jako osoby zarozumiałe i zadufane w sobie. Łatwiej jest wymienić własne wady niż zalety. – opowiada Angelika Madejska, edukatorka #JestemzSOS.

Akcję wspierają również ambasadorki Stowarzyszenia, m.in. Anna Dereszowska, która podkreśla rolę rodzica oraz czasu poświęconego dziecku – Ogromny wpływ na poczucie własnej wartości u dzieci ma komunikowanie im naszej bezwarunkowej miłości, wspólne spędzanie wolnych chwil, przytulanie się czy mówienie dzieciom, że są wspaniałe.
Kukulska podkreśla zaś, że wzmacnianie poczucia własnej wartości już we wczesnym etapie dzieciństwa pomoże dzieciom wejść w dorosłe życie bez kompleksów czy poczucia, że są oceniane. – Zawsze staram się wysłuchać, nie oceniać czy za szybko nie krytykować. Warto również uczyć dzieci otwartości oraz tolerancji dla inności – że istnieją inne poglądy, inne wyznania czy inny wygląd. Ważne jest także, by nie ośmieszać dziecka, nawet jeśli jego pomysły wydają się nam szalone czy niemożliwe. 
Marysia Dębska dodaje z kolei, że marzenia są rzeczą, w której nie można się ograniczać – To bardzo ważne, żeby dziecko miało poczucie, że jeśli bardzo czegoś pragnie to wszystko jest możliwe. Nawet, jeśli nasze marzenia wydają się trochę absurdalne i mamy wrażenie, że są tysiące kilometrów od nas, to zawsze jest szansa, że przy odrobinie szczęścia i wysiłku, który włożymy ich realizację, mogą się spełnić.
Do akcji SOS Wiosek Dziecięcych przyłączyła się również Magdalena Mikołajczyk, autorka profilu @matkojedyna, która podkreśla jak ważne są słowa, które na co dzień kierujemy do dzieci, a także nas samych. – Codziennie, od urodzenia, mówię swoim dzieciom, że są ważne, piękne, mądre, dzielne, potrzebne, że są dość. Są to słowa, których sama jako dziecko nie słyszałam. Najtrudniej mówić to wszystko do siebie, ale można się tego nauczyć.

Dołącz do projektu i polub siebie!

Na zajęciach o samoakceptacji edukatorki Stowarzyszenia podczas warsztatów rozmawiają z młodzieżą o tym , co dobrego widzimy w sobie i innych oraz czy łatwo nam o tym mówić, a także o możliwościach i zagrożeniach nowych technologii, np. poprzez używanie różnego rodzaju filtrów w smartfonach. – mówi Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS.


Na stronie kampanii www.jestemzsos.org można znaleźć zarówno materiały edukacyjne, jak również informację, jak zgłosić się do projektu #JestemzSOS i wybrać lekcję na ważne społecznie tematy.
Do wyboru są: tolerancja, samoakceptacja, komunikacja w różnorodności czy przeciwdziałanie cyberprzemocy. Projekt promuje również tolerancję między innymi wobec podopiecznych pieczy zastępczej oraz z rodzin w kryzysie w Polsce. Warsztaty #JestemzSOS dedykowane są głównie uczniom klas 4-8 szkół podstawowych. Lekcja trwa 45 minut i prowadzona jest przez wideokomunikator lub osobiście. Szkołę może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor lub nauczyciel.

Stowarzyszenie SOS Wioski dziecięce w Polsce dąży do zapewnienia szczęśliwego dzieciństwa każdemu dziecku, które nie miało szczęścia takiego otrzymać. Projekt #JestemzSOS jest jednym z wielu działań, które zbliżają nas do tego celu. 
Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy wystarczy, że przekażesz swoje 1,5% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Rysiewska Tel. komórkowy: +48 513 403 652 mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla studentów

Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76

Wyślij wiadomość