29 marca 2022

SOS Wioski Dziecięce startują z nowym podcastem „SOS dla Ciebie”

← Powrót do aktualności

W ostatnim czasie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce otrzymało mnóstwo telefonów od osób, pragnących adoptować ewakuowane dzieci z Ukrainy. W odpowiedzi na zryw dobrych serc organizacja wystartowała z podcastem „SOS dla Ciebie”, który przybliży nie tylko życie Rodziców SOS czy proces rekrutacji, ale poruszy również kwestie zdrowia psychicznego i sytuację pieczy zastępczej w Polsce. Rozmowy poprowadzi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, a gośćmi będą, m.in. psychologowie, rodzice i eksperci SOS, a także przyjaciele i ambasadorzy Stowarzyszenia.

– Ostatnie tygodnie pokazały nam wszystkim, że jako Polacy jesteśmy ogromnie wrażliwi na potrzeby i krzywdę innych. Musimy jednak pamiętać, by pomagać mądrze i długodystansowo. – komentuje Anna Choszcz-Sendrowska. – W dalszym ciągu otrzymujemy zapytania o adopcję dzieci. Jest to jednak niemożliwe, ponieważ od 1995 roku UNHCR, czyli Wysoki Komisarz ds. Uchodźców przy ONZ zabronił adopcji dzieci z krajów objętych wojną. Pamiętajmy również, że kryzys pieczy zastępczej dotyka także dzieci z Polski. Aktualnie ponad 72 tys. dzieci pozbawionych jest opieki rodzicielskiej, co czwarte z nich mieszka w instytucjach czekając na zastępczy dom. Jednocześnie  drastycznie spada liczba osób decydujących się na rodzicielstwo zastępcze. A przecież tym dzieciom również trzeba pomóc. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Obecnie organizacja ma pod opieką 1815 polskich dzieci.

Podcast na trudne czasy

Premierowy odcinek pojawił się 29 marca o godz. 10. Kolejne będą publikowane co dwa tygodnie o podobnej porze. Podcast dostępny jest w serwisach Spotify, Apple Podcasts oraz Youtube. Pierwszy epizod to inspirująca rozmowa z Dorotą Nowaczyk, mamą SOS, która od 15 lat tworzy dom dla ósemki potrzebujących dzieci. – O rodzicielstwie zastępczym często myślimy jak o poświęceniu. Dorota jest dla mnie dowodem, że wychowując dzieci z dużym bagażem życiowym, można wieść dobre, satysfakcjonujące życie. – komentuje Anna Choszcz-Sendrowska. – Z Dorotą rozmawiamy o początkach tej drogi, o byciu wystarczająco dobrym Rodzicem SOS, pasjach i marzeniach. Jest to rozmowa, która w tym trudnym dla wszystkich czasie daje dużo pozytywnej energii.

Dorota biega maratony, jeździ na rowerze i uwielbia piesze wycieczki. Jak mówi – ma do tego super warunki! – Nasz Wioska SOS położona jest w małej miejscowości. Do lasu mamy niecałe 5 minut. To mi przynosi poczucie wolności i przestrzeni. Gdy wychodzę z domu w sportowym stroju to wiem, że jest to czas wyłącznie dla mnie. Biegam, słucham ulubionej muzyki. Innym razem zanurzam się w dźwiękach natury. To przynosi mi ogromne odprężenie. – mówi Dorota.  

Gośćmi kolejnych odcinków będą, m.in. psycholożka SOS, Aleksandra Sikorska oraz dziennikarz i ambasador SOS, Tomasz Wolny. – Wspólnie z Olą porozmawiamy o najczęstszych wątpliwościach, jakie mają kandydaci na rodziców zastępczych i przybliżymy proces rekrutacji w naszym Stowarzyszeniu. Z Tomkiem z kolei, porozmawiamy o misyjności, miłości małżeńskiej i rodzicielskiej, a także o podziałach społecznych, które wojna w Ukrainie ostatnio zdaje się wygaszać. Nie jest tajemnicą, że Tomek i jego żona Agata są dziennikarzami w konkurencyjnych stacjach telewizyjnych. Mimo tego są pięknym przykładem na to, że różne światopoglądy nie muszą generować konfliktów czy sztywnych podziałów, a piękną życiową współpracę. – komentuje Anna Choszcz-Sendrowska. 

Wesprzyj misję Stowarzyszenia

SOS Wioski Dziecięce od początku ataków na Ukrainę wspierają działania związane z  ewakuacją dzieci i rodzin zastępczych z SOS Ukraina oraz opuszczonych dzieci z ukraińskich domów dziecka. Na co dzień Stowarzyszenie pomaga dzieciom opuszczonym i osieroconym bez względu na pochodzenie, narodowość czy wyznanie. Prowadzi również Programy „SOS Rodzinne”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom biologicznym kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Aby przyłączyć się do pomocy wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. W ramach akcji uruchomiona została również strona www.dziecisos.org, na której można pobrać bezpłatny program PIT 2021 lub wypełnić zeznanie podatkowe online.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Zeinab Hashmat
Tel. komórkowy: +48 508 967 678
mail: zeinab.hashmat@sos-wd.org


Anna Choszcz-Sendrowska
Tel. 22 460 92 38
Tel. komórkowy: +48 600 942 306
mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Agata Chojnacka Tel. +48 22 460 92 59
Tel. komórkowy: +48 882 133 371
mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Wolak- Wojtczuk Tel. +48 22 460 92 45
Tel. komórkowy: +48 883 310 193
mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org

Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
Mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Maja Margasińska
Tel. komórkowy: +48 734 425 116
Mail: maja.margasinska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76, +22 460 92 46

Wyślij wiadomość