Coraz więcej dzieci w Polsce narażonych jest na zaniedbanie, krzywdzenie i rozdzielenie z rodzinami. Jak podają specjaliści SOS Wiosek Dziecięcych, liczba zgłoszeń dzieci do pieczy zastępczej wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a dane krajowe tylko potwierdzają to niepokojące zjawisko. Aż 75,3 tys. dzieci w Polsce przebywa obecnie w pieczy zastępczej, co względem poprzedniego roku badawczego daje wzrost o 3,5%[1]. SOS Wioski Dziecięce w Siedlcach proszą o natychmiastowe wsparcie i wspólnie z władzami samorządowymi szukają kandydatów na prowadzenie rodzinnych domów dziecka.
Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie, czy skrajne zaniedbanie.Obecnie w siedleckich Rodzinach SOS wychowuje się 40 dzieci i młodzieży, a 14 dzieci przebywa w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej. Z kolei 7 podopiecznych jest pod opieką wychowawców w placówce interwencyjnej „Przystań”, która funkcjonuje w Siedlcach od 2022 roku.
Jak komentuje Jarosław Świerczewski, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce – W tym roku SOS Wioski Dziecięce w Polsce odnotowały już prawie 180 zgłoszeń dzieci do pieczy zastępczej. Średnio jest to 30 zgłoszeń na miesiąc i nierzadko są to sytuacje dramatyczne, które wymagają od nas natychmiastowego działania. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi pilnie poszukujemykandydatów na prowadzenie rodzinnych domów dziecka. Szczególnie zachęcamy osoby z Mazowsza ze względu na bliskość SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach – głównie z uwagi na szybki dostęp do specjalistów, psychologów i terapeutów.
Jak aplikować ? To proste!
Wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org. –Pierwszym etapem rekrutacji jest niezobowiązująca rozmowa informacyjna (telefoniczna lub online). Aplikować mogą zarówno single, jak też małżeństwa, które gotowe są, by podjąć się opieki zastępczej dla kilkorga dzieci. Mogą być to również osoby bezdzietne, jak też mające własne dzieci. – komentuje Paulina Cygler, koordynatorka Działu Rekrutacji i Rozwoju Pracowników w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Wsparcie SOS każdego dnia
Osoby prowadzące rodzinne domy dziecka już od samego początku mogą liczyć na kompleksowe wsparcie Stowarzyszenia, zarówno przy opiece nad dziećmi, jak też w zakresie rozwoju kompetencji, szkoleniach i superwizjach. – Zapewniamy także opiekę psychologiczną, jak też pomoc administracyjno-techniczną. Ale to przede wszystkim dzieci otoczone są szerokim wachlarzem wsparcia, w tym pomocą specjalistyczną. Podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach mają szybki i bezpośredni dostęp zarówno do diagnostyki, jak i terapii zaburzeń neurorozwojowych, traum i innych problemów rozwojowych. – komentuje Magdalena Błażejczyk, zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.
Na terenie Wioski funkcjonuje Centrum Specjalistyczne SOS, które zapewnia dzieciom szeroki wachlarz wsparcia – Bardzo ważne jest to, że specjaliści są na miejscu, że Centrum otwarte jest 6 dni w tygodniu, w godzinach, które umożliwiają pogodzenie korzystania z terapii z zajęciami szkolnymi. dodaje Magdalena Błażejczyk. Obecnie z usług centrum korzysta 86 dzieci.
****
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowej rzeczywistości.
[1] Dane GUS, 09.05.2024 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/piecza-zastepcza-w-2023-roku,1,8.html