Dziękujemy, że wspierasz naszych podopiecznych.
Zawsze chętnie dzielimy się z naszymi darczyńcami sukcesami naszych dzieci, ich potrzebami i pasjami- wszystkim tym co może być ważne także dla Ciebie.
Zaznaczając obie zgody, będziesz otrzymywać od nas wiadomości o naszych działaniach, inicjatywach oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
Dziękujemy, że wspierasz naszych podopiecznych.
Zawsze chętnie dzielimy się z naszymi darczyńcami sukcesami naszych dzieci, ich potrzebami i pasjami- wszystkim tym co może być ważne także dla Ciebie.
Zaznaczając obie zgody, będziesz otrzymywać od nas wiadomości o naszych działaniach, inicjatywach oraz ciekawych akcjach. W ten sposób przekonasz się, jak Twoja pomoc zmienia życie dzieci w potrzebie.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizujemy różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. W Polsce działamy 1984 roku. Jesteśmy częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach i terytoriach świata.
Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są także działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.
SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomagają również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie. Do głównych działań należą, m.in. budowa studni oraz sanitariatów, promocja higieny (HIV/AIDS, COVID-19), program dożywiania, edukacja, wsparcie działalności gospodarczej rodzin i społeczności czy promocja praw kobiet.
Tworzymy rodziny dla potrzebujących dzieci, pomagamy im w kształtowaniu swojej przyszłości i uczestniczymy w rozwoju ich społeczności.
Każde dziecko przynależy do swojej rodziny, dorasta otoczone miłością, szacunkiem i poczuciem bezpieczeństwa.
Podejmujemy działania
Dotrzymujemy naszych obietnic
Wierzymy w siebie i innych
Jesteśmy niezawodnymi partnerami
Pierwsza SOS Wioska Dziecięca powstała w 1949 roku w Austrii w Imst. Została założona dla dzieci osieroconych podczas II Wojny Światowej przez Hermanna Gmeinera. Założyciel SOS Wiosek Dziecięcych wraz ze swoimi przyjaciółmi postanowił odpowiedzieć na sygnał SOS (Save Our Souls) wysyłany przez potrzebujące dzieci. W okresie powojennym osierocone w wyniku działań wojennych dzieci mieszkały na ulicach, lub w pozbawionych podmiotowego podejścia sierocińcach, które nazywano „lepszą formą więzienia”. Niektóre z nich pracowały też ponad siły w wiejskich gospodarstwach. Dlatego Hermann Gmeiner postanowił wybudować dla nich piękne miejsce, gdzie znów będą mogły być po prostu dziećmi, gdzie znajdą dom, miłość i bezpieczeństwo, gdzie będą czekały na nie mamy SOS – heroiczne kobiety, które chciały wziąć na siebie trud i odpowiedzialność za wychowanie wojennych sierot.
Przez lata SOS Wioski Dziecięce rozwijały się i zmieniały tak jak zmieniał się świat i jak zmieniały się potrzeby społeczne. Od dawna w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce i na świecie dziećmi opiekują się nie tylko mamy SOS ale i małżeństwa, czyli zastępczy rodzice. Dzieci, które trafiają pod opiekę Stowarzyszenia, to nie są już sieroty biologiczne, a tzw. sieroty społeczne, czyli dzieci, których rodzice z różnych powodów nie mogą wychowywać. W każdej SOS Wiosce Dziecięcej jest też Zespół Wsparcia składający się psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, którzy wspierają rodziców SOS w ich trudnym dziele, jakim jest wychowanie dzieci na szczęśliwych i samodzielnych ludzi.
Oddzielenie od rodziny biologicznej zawsze jest dla dziecka traumą. Raną, którą bardzo trudno jest zaleczyć. Dlatego tak ważny jest, o ile jest to bezpieczne dla dziecka, kontakt z rodziną pochodzenia, który rodzice SOS i specjaliści pracujący w Wioskach SOS starają się dzieciom zapewnić. Nikt nie jest bowiem w stanie zbudować swojej przyszłości bez poznania przeszłości. Co więcej z całych sił pracujemy z rodziną biologiczną nad tym, by dzieci mogły do niej wrócić. Opieka zastępcza jest bowiem jak sama nazwa wskazuje „w zastępstwie”. Każda decyzja sądu o tym, że dziecko wraca do rodziny pochodzenia, to wielki sukces, przede wszystkim biologicznych rodziców, a także rodziców SOS, pracowników socjalnych i wszystkich osób wspierających ten proces w SOS Wioskach Dziecięcych. Takich powrotów notujemy kilkanaście rocznie. Inne dzieci pozostają pod naszą opieką, aż do osiągnięcia pełnej samodzielności.
Paulina Górska Tel. komórkowy: +48 888 933 964 mail: paulina.gorska@sos-wd.org
Paulina Cygler Tel. komórkowy: +48 734 425 108 mail: rodzice@sos-wd.org
Aleksandra Rysiewska
Tel. komórkowy: +48 513 403 652
mail: aleksandra.rysiewska@sos-wd.org
Łukasz Łagód Tel. komórkowy: +48 734 420 482 mail: lukasz.lagod@sos-wd.org
Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76
Wyślij wiadomość