Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach kończy dziś 10 lat. Z tej okazji w najbliższą sobotę zamieszkująca ją młodzież postanowiła zorganizować Niebanalny Triathlon.
Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach to miejsce, gdzie nastoletni podopieczni SOS Wioski Dziecięcej mogą nauczyć się większej samodzielności. Kiedy podopieczny wioski wyraża chęć przeniesienia się do Wspólnoty, a jego Rodzice SOS wyrażają na to zgodę, może on przeprowadzić się na Dylewicza 23. To miejsce, gdzie niedaleko od Rodziców SOS, z pomocą wychowawców młodzi ludzie uczą się jak gospodarować własnym budżetem, jak znaleźć pracę, jak utrzymać mieszkanie, sami sobie piorą, sprzątają, gotują, szykują się do tego co przed nimi już niedługo – do samodzielnego, dorosłego życia.
„Jesteśmy integralną częścią Programu SOS Wiosek Dziecięcych, stale współpracujemy z Rodzicami SOS, pedagogami i psychologiem z Wioski Dziecięcej, naszym najważniejszym zadaniem jest towarzyszenie młodym ludziom w drodze do dorosłości, bycie przy nich jak przyjaciele i przewodnicy w radosnych, a także trudnych chwilach. Oczywiście nasi podopieczni mają nadal bliskie relacje ze swoimi zastępczymi rodzicami z Wioski SOS, ale we Wspólnocie mogą poczuć się bardziej niezależni”- mówi Tomasz Wrzosek, który zarządza siedlecką Wspólnotą.
Dzieci przebywające w SOS Wiosce Dziecięcej mogą usamodzielnić się bezpośrednio z wioskowych rodzin, część z nich jednak woli przygotować się do dorosłości we Wspólnocie. W ciągu 10 lat działalności MWM SOS opuściło aż 45 młodych osób, pięcioro z nich założyło rodziny, mają już własne dzieci, ich historie są różne, ale zgodnie twierdzą, że zarówno SOS Wioska Dziecięca jak i Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa odegrały w ich życiu ważną rolę.
„Do Wspólnoty przeprowadziłam się jako nastolatka, nie było ze mną łatwo, buntowałam się, uwierały mnie granice stawiane przez mamę SOS, myślałam, że we Wspólnocie będzie łatwiej, że będę robiła co chcę, ale okazało się, że oprócz przestrzegania granic muszę też być bardziej samodzielna, myśleć o wszystkich tych rzeczach, którymi wcześniej nie musiałam się przejmować. Pobyt tam wiele mnie nauczył. Mama SOS i wychowawcy ze Wspólnoty, to ludzie na których zawsze mogę liczyć. To moja rodzina”- mówi jedna z byłych podopiecznych
Obecnie we Wspólnocie przebywa 13 młodych ludzi. Jedna z pełnoletnich dziewcząt opiekuje się rocznym synkiem. Młodzież uczy się na uczelniach wyższych, w liceach i technikach, a także szkołach zawodowych. Podwyższają swoje kwalifikacje, aby w przyszłości być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Duża grupa ukończyła zgodnie ze swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami kursy: ratownika WOPR, spawacza, obsługi wózków widłowych, kelnera, wizażu, fryzjerstwa, komputerowe oraz kurs na prawo. Uczą się też języków obcych. W każde wakacje pracują. Interesują się sportem – systematycznie uczęszczają na basen, siłownię, biorą udział w biegach ulicznych. W zeszłe wakacje w ramach projektu „Mamy Wielkie Marzenia”, przejechali rowerami ponad 600 km by przeliczyć kilometry na złotówki i podarować rowery młodszym kolegom z SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie. Sport jest dla nich bardzo ważny, dlatego 10. urodziny swojej Wspólnoty postanowili uczcić organizując Niebanalny Triathlon Młodzieżowy. Przybyłe ze wszystkich lokalizacji SOS mieszane drużyny młodzieży będą się ścigać w biegu i jeździe na rowerze na dystansie 5 km, a także w… rozwiązywaniu zagadki logicznej.
Start imprezy już w najbliższą sobotę 13.05.17 w SOS Wiosce Dziecięcej w Siedlcach o godzinie 11.00. Zapraszamy do kibicowania siedleckiej drużynie!
Współorganizatorem imprezy jest firma Kaufland, od 2015 roku strategiczny partner Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Kaufland, odnosząca sukcesy międzynarodowa sieć sklepów oferująca artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku, aktywnie wspiera wszystkie inicjatywy i akcje organizowane przez Stowarzyszenie dla osieroconych i opuszczonych dzieci. Od dwóch lat firma regularnie udziela wsparcia zarówno finansowego, jak i rzeczowego. Kaufland pomaga także w organizacji akcji specjalnych. Dodatkowo w ponad 200 marketach Kaufland zamontował skarbonki, w których są zbierane datki na edukację 1426 podopiecznych Stowarzyszenia oraz organizację świąt.