16 listopada 2021

Michał, Asia, Ela, Magda, Patryk, Wioletta i Magda, to młodzi podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, którzy jutro zmienią Świat na lepsze!

← Powrót do aktualności

Siedemnaścioro młodych ludzi wsiadło na pokład samolotu, żeby spełnić swoje marzenia i polecieć do Namibii w Afryce, by pomóc najbardziej potrzebującym. Już w najbliższą środę o 18:30 na Facebooku Stowarzyszenia, o Afryce, mądrym pomaganiu, marzeniach i budowaniu pewności siebie porozmawiają z ambasadorem SOS Wiosek Dziecięcych, podróżnikiem, pisarzem i znawcą Afryki Subsaharyjskiej Tomaszem Michniewiczem.

Fundacja Make a Change już po raz kolejny zorganizowała program rozwojowy i edukacyjny „follow your dreams and Make a Change”, w ramach którego młodzież zagrożona wykluczeniem, mogła przygotować własny projekt społeczny.

Projekty były zróżnicowane, pomysłowe i wymagały ogromnego zapału. Jednej z laureatek Magdzie, uczennicy liceum, udało się obronić i ochronić Stary Gaj przed wycinką. W ramach projektu, zorganizowała wycieczkę krajoznawczą ze sprzątaniem gaju. Założyła również stronę na Facebooku, gdzie informowała i zachęcał do pomocy, również rówieśników.

Twórcy 17 najciekawszych akcji charytatywnych zostali wyróżnieni wyjazdem i udziałem w programie wolontariackim fundacji EHRA (Elephant Human Relations Aid) zlokalizowanym w Namibii.

Między innymi Michał podopieczny Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS z Koszalina: „Lubię pomagać, ktoś kiedyś pomógł mi więc stwierdziłem, że będę robił to samo dla innych” – powiedział młody człowiek.

„Celem projektów szkolnych i wyjazdowych jest pomoc w kształtowaniu młodzieży otwartej, tolerancyjnej i myślącej globalnie. Fundacja Make a Change działa zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności. Wszystkimi działaniami staram się kierować tak, aby przynosiły pozytywne efekty społeczeństwu, czyli nam wszystkim. Przez nasz program pragniemy budzić w młodzieży poczucie sprawczości i odpowiedzialności społecznej, a to z czym chcemy walczyć to wyuczona bierność.”– Mówi Maria Geremek założycielka Fundacji.

„Tu Nawet Niebo wygląda ładniej” – Wiola

Jednym z zadań na miejscu było zbudowanie muru wokół instalacji wodnej dla lokalnej społeczności i słoni. To była pierwsza lekcja mądrej i dopasowanej do lokalnych potrzeb pomocy. Młodzież uczyła się również jak oszczędzać wodę, korzystać z kompasu, tropić zwierzęta, czy rozpoznawać ich ślady.

Wyjazd miał jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Dla tej młodzieży podróż do Afryki i działania, które podejmują wokół tego, to ogromna praca nad pewnością siebie i wiarą we własne możliwości. To przekraczanie granic nie tylko tych geograficznych, ale również emocjonalnych.

„Zależy nam na tym, żeby dzieci i młodzieży, która jest pod nasza opieką, te które wychowują się w pieczy zastępczej w Wioskach SOS,  jak i te w programie „SOS Rodzinie” dorastały w kochającym bezpiecznym otoczeniu, które pozwoli im się rozwijać emocjonalnie, ale również, żeby mogły skupić się na swoich pasjach i talentach. Staramy się dać im na tyle siły, żeby uwierzyły w swoje możliwości. Tym bardziej cieszy nas to jak dzięki temu, że widzą jak ta pomoc na nich wpływa jeszcze bardziej chcą się nią dzielić dalej. Dla tej młodzieży taka podróż do Afryki i działania, które robią, to jest również ogromna praca nad pewnością siebie i wiarą w swoje możliwości.” – Zeinab Hashmat ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

„Czyniąc tak małe rzeczy, można zmienić coś na lepsze” – Ela 

„Pomaganie daje mi pewność siebie i to, że jednak zostawiam coś po sobie na tym świecie” – Magda

„Radość drugiego człowieka, gdy otrzymuje pomoc. Jego szczęście jest moim szczęściem. To może być mały gest dla nas, a dla tych ludzi może bardzo dużo znaczyć.” – Michał

To tylko, część mądrych słów młodzieży, które warto posłuchać w poniższym materiale:

W najbliższą środę 17.11.2021, o 18:30 na Facebooku Stowarzyszenia, zapraszamy na LIVE – „Młodzież, która już dzisiaj zmienia świat na lepsze.” Rozmowa podróżników! O Afryce, mądrym pomaganiu, marzeniach i budowaniu pewności siebie.  Z młodzieżą będzie rozmawiał ambasador SOS Wiosek Dziecięcych Tomasz Michniewicz, podróżnik, pisarz znawca Afryki Subsaharyjskiej.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Zeinab Hashmat
Tel. komórkowy: +48 508 967 678
mail: zeinab.hashmat@sos-wd.org


Anna Choszcz-Sendrowska
Tel. 22 460 92 38
Tel. komórkowy: +48 600 942 306
mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Agata Chojnacka Tel. +48 22 460 92 59
Tel. komórkowy: +48 882 133 371
mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Wolak- Wojtczuk Tel. +48 22 460 92 45
Tel. komórkowy: +48 883 310 193
mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org

Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Anna Jakubowska Gołębiewska
Tel. komórkowy: +48 539 015 908
mail: anna.jakubowska-golebiewska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76 lub +22 460 92 46

Wyślij wiadomość