
Konwencja o prawach dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 roku i powszechnie jest uznawana za przełomowe osiągnięcie w zakresie praw człowieka i praw dziecka. Konwencja gwarantuje i ustanawia minimalne standardy ochrony praw dzieci we wszystkich dziedzinach. Polska była jednym z inicjatorów Konwencji i ratyfikowała ją w 1991 roku. W kolejnych latach opracowano protokoły fakultatywne, które rozszerzają i doprecyzowują zapisy Konwencji – dotyczą one odpowiednio: zaangażowania dzieci w konflikty zbrojne, handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i dziecięcej pornografii oraz procedury składania zawiadomień do Komitetu Praw Dziecka ONZ. Polska ratyfikowała dwa z nich – pierwszy i drugi – natomiast trzeci, ustanawiający mechanizm składania zawiadomień o naruszeniu praw dziecka, mimo że formalnie został przez podpisany już w 2013 r – wciąż czeka na ratyfikację.
Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce przypomniała kandydatom na urząd Prezydenta RP kwestię ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Dokument ten ustanawia bowiem istotny mechanizm ochrony praw dziecka, przyznając każdemu dziecku, grupie dzieci, a także innym osobom działającym w ich imieniu, możliwość zawiadomienia Komitetu Praw Dziecka ONZ o tym, że dziecko lub dzieci stały się ofiarami naruszenia praw przyznanych w Konwencji o Prawach Dziecka lub jej Protokołów fakultatywnych. Przyjęcie Protokołu stworzy również Rzeczpospolitej Polskiej szansę kierowania skarg międzypaństwowych względem innych Państw – Stron Protokołu, kreując nową perspektywę ochrony praw małoletnich obywateli Polski w relacjach z innymi państwami.
Do komitetów wszystkich zarejestrowanych kandydatów na urząd Prezydenta RP skierowane zostały zapytania dotyczące stanowiska kandydatów wobec kwestii ratyfikacji tzw. III Protokołu i działań z nią związanych1.
Pytania zadane kandydatom:
1. Czy w przypadku objęcia urzędu Prezydenta RP, zobowiązuje się Pani/Pan do podjęcia priorytetowo działań na rzecz ratyfikacji III Protokołu, w tym złożenia w Sejmie w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania projektu odpowiedniej ustawy ratyfikacyjnej?
2. Czy jako Prezydent RP poprze Pani/Pan działania informacyjne i edukacyjne skierowane do dzieci, rodziców, sędziów, prokuratorów, adwokatów, pracowników socjalnych i innych grup zawodowych na temat możliwości, jakie daje ratyfikacja III Protokołu?
3. Czy deklaruje Pani/Pan gotowość do współpracy z organizacjami społecznymi przy wdrażaniu przyszłych zaleceń Komitetu Praw Dziecka ONZ, które mogą pojawić się w wyniku rozpatrywania zawiadomień dotyczących Polski?
Każde pytanie zawierało możliwość odpowiedzi: „TAK”, „NIE” lub „Inne” – z miejscem na komentarz.
1 Pytania zostały wysłane na oficjalne adresy komitetów wyborczych zarejestrowanych kandydatów na urząd Prezydenta RP pocztą tradycyjną, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Państwową Komisję Wyborczą. Równolegle przeprowadzona została również wysyłka zapytań drogą elektroniczną (w tym również przypomnienia).