Konferencja „Stawić czoło traumie – wsparcie dziecka w pieczy zastępczej” pomogła znaleźć wiele odpowiedzi na trudne pytania związane z pracą z dzieckiem, które ma za sobą trudne przeżycia. Jedna to zaledwie pierwsze, spośród wielu działań realizowanych przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w ramach projektu Exchange of Nordic, Baltic and Russian Experience in the Provision of Quality Care for Traumatized Children in Alternative Care współfinansowanego przez Nordic Council of Ministers.
Konferencja zorganizowana w Lublinie 8 listopada we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej zgromadziła specjalistów z dziedziny psychologii i pedagogiki. Każdy z prelegentów podzielił się swoją wiedzą na temat wsparcia dziecka po traumie, a także pomocy osobom z nim pracującym.
Następnego dnia obyły się warsztaty dla pracowników Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce z Polski, Rosji, Litwy oraz Łotwy, prowadzone przez trenerów z Danii i Norwegii. Warsztaty miały na celu przede wszystkim podniesienie kompetencji psychologów, wychowawców i rodziców SOS, którzy na co dzień otaczają opieką dzieci niosące ze sobą bagaż traumatycznych doświadczeń. Udzielenie im profesjonalnego i specjalistycznego wsparcia jest o tyle ważne, że zmagają się oni z niezwykle odpowiedzialnym zadaniem – udzielenia pomocy dzieciom, które często doznały już wielu krzywd. Aby realizować to zadanie jeszcze lepiej, prawie 70 uczestników warsztatów zapoznało się z narzędziami pracy stosowanymi w podejściu narracyjnym. Narzędzia te – m.in. drzewo życia i drużyna życia – wykorzystywane będą przez nich w leczeniu traumy i przeciwdziałaniu jej negatywnym skutkom.
Wiedza zdobyta podczas konferencji i warsztatów zostanie zostanie wykorzystana niebawem w trakcie zaplanowanych spotkań w lokalnych szkołach na temat pracy z dzieckiem po traumie. Pokłosiem listopadowego spotkania będzie specjalistyczny poradnik dla opiekunów SOS.