Co czuje dziecko, które musi szukać swojego rodzica? Na twarzach maluchów biorących udział w zabawie w chowanego, podczas Ogólnopolskiego Dnia Szukania Mamy w Rozalinie, widać było radość i determinację. A co, jeśli szukanie nie jest zabawą?
– Bardzo dziwnie się czułam, gdy moje dzieci musiały mnie szukać, bo bardzo rzadko taka sytuacja się zdarza. Wiem jednak, że to był sposób na zwrócenie uwagi i głośne powiedzenie: Szukamy Mam dla podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych. – mówi Paulina Chylewska, dziennikarka TVP 1, która wzięła udział w zabawie w chowanego.
„Szukamy Mamy”, bo tak nazywa się akcja mająca na celu znalezienie osób, które zechcą otoczyć miłością dzieci osierocone i pozbawione rodzicielskiej opieki, okazała się sukcesem.: – Wcześniej otrzymywaliśmy od kandydatów średnio 3 zgłoszenia miesięcznie. Dziś ta liczba jest niemal 30-krotnie większa! Pamiętamy jednak, że tysiące dzieci wciąż czeka na rodziców. Dlatego nie ustajemy w naszych działaniach. – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
A maluchów potrzebujących tej prawdziwej, troskliwej opieki jest jeszcze 20 tys.w całej Polsce. Dlatego tak ważne jest dotarcie do osób, które mogłyby stworzyć dla nich dom. Jakich kandydatów poszukuje Stowarzyszenie? Jak mówi Natalia Kukulska, Ambasadorka SOS, która również wzięła udział w finale Ogólnopolskiego Dnia Szukania Mamy i sama niedługo znów zostanie mamą: – Poszukiwana Mama, jak każda mama, nie musi być doskonała. Szukamy każdej mamy – każdej, która zechce pomóc dzieciom, które tej pomocy potrzebują.
Wspomniana zabawa w chowanego miała zaskakująco wiele wspólnego z rodzicielską rzeczywistością, o czym na własnej skórze przekonała się Anna Dereszowska, także Ambasadorka SOS: – Trochę jestem pokłuta przez pokrzywy, trochę pogryziona przez komary, ale frajda jest wielka.
Tak właśnie wygląda praca w roli Mamy SOS – nie jest prosta, ale przynosi wiele satysfakcji. I jak mówi Ania, bohaterka spotu promującego Akcję „Jeśli boisz się że nie dasz rady, to dobrze. Bo to znaczy, że sobie dasz”.
Film z zabawy w chowanego podczas finału Ogólnopolskiego Dnia Szukania Mamy w Rozalinie
***
Koncepcję strategiczną i kreatywną kampanii przygotowali Albert Stęclik i Tomasz Gębala (VML Polska). Projekt reklam nawiązywał do ogłoszeń rysowanych przez dzieci – przedstawiał „portret pamięciowy” mamy, tworząc jednocześnie nietypowe ogłoszenie rekrutacyjne. W reklamach wykorzystano prawdziwe rysunki podopiecznych SOS. Kontynuacją pomysłu był spot, przedstawiający dziecięcą „ekipę filmową” na planie reklamy. Spot w reżyserii Mikołaja Łebkowskiego zrealizowało studio Propeller Film.
Kampania prowadzona od 16 maja 2016 roku do końca lipca obejmowała reklamy w prasie, telewizji, komunikacji miejskiej i kinach, a także działania online. W ramach akcji odbyły się też wydarzenia specjalne, m.in.: odsłonięcie muralu „Mamy Poszukiwanej” na warszawskim Powiślu oraz Ogólnopolski Dzień Szukania Mamy, z udziałem Ambasadorek Stowarzyszenia – Natalii Kukulskiej i Ani Dereszowskiej.
Na początku lipca miała miejsce również niestandardowa akcja „Nie musisz być idealny”, organizowana we współpracy z partnerem strategicznym akcji, firmą Kaufland Polska. W ramach partnerstwa we wszystkich sklepach sieci w Polsce udostępnione zostały także materiały informacyjne nt. prowadzonej rekrutacji.
Kampania „Szukamy Mamy” została objęta patronatem medialnym TVP 2, PR1, Tygodnika Powszechnego oraz Naszego Miasta.pl. Akcję wsparły również firmy Good Looking Studio, NAC i CEWE.
Szczegóły dotyczące rekrutacji Rodziców SOS można znaleźć na specjalnej stronie kampanii www.szukamymamy.pl. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce – organizacja non-profit która już od ponad 30 lat zapewnia dom osieroconym i opuszczonym dzieciom oraz pomoc maluchom zagrożonym utratą opieki rodzicielskiej.