2 marca 2022

100 dzieci z sierocińca z Kijowa już w Polsce. Kolejna grupa w drodze

← Powrót do aktualności

Dzisiaj granicę przekroczyła 100 dzieci z sierocińca z Kijowa. Jutro do Polski przyjedzie kolejna grupa dzieci. Każda z nich ma już miejsce docelowe, m.in. w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. W ewakuacji pomagają również inne organizacje pozarządowe. Obecnie, Polska przygotowana jest na przyjęcie 1400 dzieci (w większych grupach, bez rozdzielania dzieci, które dotąd mieszkały razem). 

Dzieci, które są już w drodze do SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach od rana koczowały na dworcu w Kijowie w oczekiwaniu na transport. W tym momencie są już szczęśliwie w Polsce. Są to dzieci w wieku od 3-4 lat do wieku nastoletniego. Ponadto, otrzymaliśmy prośbę o przyjęcie kolejnych rodzin SOS z Ukrainy: 10 osobowej, 9 osobowej, 4 osobowej i 4 osobowej. Jak tylko poznamy więcej szczegółów, zdecydujemy, która SOS Wioska Dziecięce w Polsce będzie w stanie przyjąć kolejne dzieci.
–  komentuje Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Z informacji od polskiego rządu wynika, że spodziewamy się w sumie 6000-7000 dzieci. Potrzebne są więc miejsca, gdzie całe grupy dzieci, razem z opiekunami, mogłyby zamieszkać. Najlepiej zgłaszać takie obiekty do władz lokalnych w swojej miejscowości. Na tą chwilę nie ma planów powierzania dzieci do rodzin zastępczych w Polsce, aby ich nie rozdzielać. Zostanie to rozważone tylko w sytuacji krytycznej. Z przyjęciem dzieci są związane obecnie różne trudności formalne i finansowe, ale rząd pracuje nad ich rozwiązaniem. W najbliższym czasie zostanie przekazana informacja, kto będzie koordynował miejsca, w których będzie można umieszczać duże grupy dzieci.

Obecnie wywóz dzieci jest koordynowany na poziomie obu państw. Organizowany jest dla dzieci transport w taki sposób, jaki jest w danym momencie bezpieczny. Czasami dzieci są dzielone na mniejsze grupy. Podejmowane są starania, aby je wywieźć z części wschodniej Ukrainy na zachód i dalej do Polski. SOS Wioski Dziecięce także uczestniczą w tych działaniach.
– mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

Pilna pomoc wciąż potrzebna

SOS Wioski Dziecięce w Polsce od początku ataków na Ukrainę przygotowywało się na przyjęcie potrzebujących dzieci i rodzin z SOS Wiosek Dziecięcych. Skala potrzeb jest ogromna, dlatego Stowarzyszenie uruchomiło specjalną zbiórkę „SOS dla dzieci Ukrainy”. Zebrane środki pozwolą na zapewnienie kompleksowej pomocy dla dzieci i rodzin będących pod opieką SOS Ukraina, a także wsparcie działań pracowników SOS na miejscu.

Zbiórkę można wesprzeć pod adresem https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy oraz www.sosdzieciukrainy.org. Potrzebna jest każda pomoc finansowa.

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 37 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W 2021 roku Stowarzyszenie pomogło 1815 potrzebującym dzieciom. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata.

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Udostępnij

Czy chcesz otrzymywać informacje
o naszej działalności?

Kontakt dla mediów

Zeinab Hashmat
Tel. komórkowy: +48 508 967 678
mail: zeinab.hashmat@sos-wd.org


Anna Choszcz-Sendrowska
Tel. 22 460 92 38
Tel. komórkowy: +48 600 942 306
mail: anna.choszcz-sendrowska@sos-wd.org

Rekrutacja rodziców SOS

Agata Chojnacka Tel. +48 22 460 92 59
Tel. komórkowy: +48 882 133 371
mail: rodzice@sos-wd.org

Kontakt dla firm

Aleksandra Wolak- Wojtczuk Tel. +48 22 460 92 45
Tel. komórkowy: +48 883 310 193
mail: aleksandra.wolak-wojtczuk@sos-wd.org

Natalia Szulc
Tel. komórkowy: +48 694 235 447
mail: natalia.szulc@sos-wd.org

DARY RZECZOWE

Anna Jakubowska Gołębiewska
Tel. komórkowy: +48 539 015 908
mail: anna.jakubowska-golebiewska@sos-wd.org

Kontakt dla darczyńców

Tomasz Rybicki
Tel. +22 843 73 76 lub +22 460 92 46

Wyślij wiadomość