Kolejna Wigilia razem. Wczoraj w MWM panowała świąteczna atmosfera. Wszystko to dzięki zorganizowanej Wigilii. Tradycyjne potrawy, prezenty i spotkanie w tak bliskim nam gronie. Za ten wyjątkowy czas dziękujemy i z nadziejami patrzymy w przyszłość:)
W trakcie pierwszego dnia wycieczki po Trójmieście, udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności. W ECS dotknęliśmy historii najnowszej Polski. Poznaliśmy czym jest i czym była Solidarność. Mieliśmy okazję, dzięki wystawie multimedialnej poznać przebieg przemian ustrojowych w Polsce i Europie pod koniec XX wieku.
Tego samego dnia pojechaliśmy do Sopotu. Tam przespacerowaliśmy się po słynnym „Monciaku” a także co wydawało się atrakcją nie do ominięcia weszliśmy na sopockie molo, najdłuższe molo o konstrukcji drewnianej w Europie. Byliśmy zachwyceni iluminacją świetlną świąteczną Sopotu.
Kolejny dzień upłynął nam pod hasłem Muzeum II Wojny Światowej. Kilka godzin zwiedzaliśmy muzeum, które zrobiło na nas wszystkich bardzo duże wrażenie. Zabraliśmy stamtąd niejedno przemyślenie. Była do dobra lekcja historii.
Również w sobotę wybraliśmy się na wieczorny spacer po przepięknych, starych ulicach Gdańska. Zwieńczeniem tego spaceru była przejażdżka na kole widokowym AmberSky. Z samej góry koła roztaczają się piękne widoki na Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Adrenaliny nie mogło zabraknąć.
W ostatni dzień naszym celem padła Gdynia. Spacer skwerem Kościuszki umilał nam czas w oczekiwaniu na powrót do Koszalina. Podziwialiśmy zacumowane okręty, masztowce oraz łodzie. Wypatrywaliśmy „Pogorii”, którą nasza młodzież opływała w tym roku Półwysep Iberyjski. Ciekawą atrakcją okazało się Akwarium Gdyńskie. Mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta morskie np. anakondę czy węgorza elektrycznego i posłuchać impulsów elektrycznych, które ta ryba wydaje.
Pod ciągłym wrażeniem wszystkich atrakcji wróciliśmy w godzinach późno wieczornych do MWM. Dobrze znów być w domu jednak w Gdańsku pojawiły się kolejne pomysły na następne niezapomniane wycieczki !
Pozytywnie nastawieni podeszliśmy do zajęć z Pozytywnej Dyscypliny, które dla podopiecznych i wychowawców MWM przeprowadziła Pani Marta Ustianowska – psycholog, edukator pozytywnej dyscypliny. To był udany eksperyment, połączyć zajęcia dla pracowników i młodzieży mieszkającej we Wspólnocie. Do tej pory spotkania takie przeznaczone były wyłącznie dla kadry pedagogicznej MWM lub jej podopiecznych. Okazało się, że pracując razem jesteśmy jeszcze bardziej kreatywni i co bardzo ważne mamy okazję poznać się lepiej. Trochę na innej płaszczyźnie i w innych rolach niż dotychczas. Uważamy, że takie zajęcia przynoszą korzyść dla nas wszystkich, stajemy się sobie bliżsi. Wspólnie uznaliśmy, że czekamy na więcej zajęć prowadzonych w tej formie:)
W tym roku podobnie jak w poprzednim nasi podopieczni Asia i Natalia również napisały listy biorąc tym samym udział w tej szczytnej akcji, która stanowi pomoc dla potrzebujących a także zwraca naszą uwagę na problem łamania praw człowieka. Dziewczyny, cieszymy się, że mamy w naszych szeregach Młodych Wielkich Mocnych tak wrażliwe osoby, dla których niesprawiedliwości tego świata są powodem, impulsem do działania, do zmiany na lepsze.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.
Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać ws. młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
żródło:
https://maraton.amnesty.org.pl/