Media społecznościowe pozwalają na szybką komunikację i wymianę zdjęć oraz filmów. Te informacje trafiają nie tylko do naszych znajomych, ale często także do zupełnie nieznanych osób.
Nie zawsze świadome są tego dzieci i nastolatkowie, dlatego zjawisko sextingu, czyli dzielenia się swoimi intymnymi zdjęciami i filmami poprzez internet, zatacza coraz szersze kręgi. To z kolei, może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Źródło danych: FDDS: Kontakt dzieci z pornografią. Raport z badań (2017); Raport EU Kids Online (2019).
Dla wielu nastolatków sexting jest formą flirtu, zabawy, a czasami żartu. Przesyłają oni intymne materiały najczęściej na prośbę chłopaka/dziewczyny, mając poczucie, że dzielą się nimi w zaufaniu. Nie myślą o konsekwencjach, jakie mogą ich spotkać, jeśli takie zdjęcia czy filmiki trafią w niepowołane ręce. Zerwanie związku, przesłanie tego typu zdjęcia dalej, kradzież smartfona, czy włamanie na konto w serwisie społecznościowym – wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do upublicznienia bardzo wrażliwych informacji. Raz upublicznione, mogą pozostać w Internecie przez bardzo długi czas. Intymne zdjęcia mogą posłużyć do nękania, narazić na hejt, społeczny ostracyzm i zrujnować wizerunek nastolatka, zarówno online, jak i offline. W konsekwencji poczucie ośmieszenia, skompromitowania, wstydu, lęku i poczucia winy, towarzyszące ujawnieniu sextingowych materiałów może wywołać kryzys psychiczny, a nawet prowadzić do podjęcia próby samobójczej.
Co zrobić, jeśli intymne materiały dziecka zostały upublicznione?
Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz poradnik NASK „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online”
Poradnik NASK „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online”