Porozmawiaj z dzieckiem

ikona
ikona

I NAGIE ZDJĘCIA

Media społecznościowe pozwalają na szybką komunikację i wymianę zdjęć oraz filmów. Te informacje trafiają nie tylko do naszych znajomych, ale często także do zupełnie nieznanych osób.

Nie zawsze świadome są tego dzieci i nastolatkowie, dlatego zjawisko sextingu, czyli dzielenia się swoimi intymnymi zdjęciami i filmami poprzez internet, zatacza coraz szersze kręgi. To z kolei, może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Jakie są doświadczenia nastolatków?

nastolatki (w wieku 15-17 lat) otrzymały od innej osoby intymne materiały, w tym nagie zdjęcia.

0%

nastolatki, które wysłały komuś swoje nagie zdjęcie lub filmik (FDDS, 2017).

0%

0% młodzi ludzie przyznają, że mieli styczność z sextingiem.

0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65

Źródło danych: FDDS: Kontakt dzieci z pornografią. Raport z badań (2017); Raport EU Kids Online (2019).

Jakie mogą być konsekwencje sextingu?

Dla wielu nastolatków sexting jest formą flirtu, zabawy, a czasami żartu. Przesyłają oni intymne materiały najczęściej na prośbę chłopaka/dziewczyny, mając poczucie, że dzielą się nimi w zaufaniu. Nie myślą o konsekwencjach, jakie mogą ich spotkać, jeśli takie zdjęcia czy filmiki trafią w niepowołane ręce. Zerwanie związku, przesłanie tego typu zdjęcia dalej, kradzież smartfona, czy włamanie na konto w serwisie społecznościowym – wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do upublicznienia bardzo wrażliwych informacji. Raz upublicznione, mogą pozostać w Internecie przez bardzo długi czas. Intymne zdjęcia mogą posłużyć do nękania, narazić na hejt, społeczny ostracyzm i zrujnować wizerunek nastolatka, zarówno online, jak i offline. W konsekwencji poczucie ośmieszenia, skompromitowania, wstydu, lęku i poczucia winy, towarzyszące ujawnieniu sextingowych materiałów może wywołać kryzys psychiczny, a nawet prowadzić do podjęcia próby samobójczej.

Co zrobić, jeśli intymne materiały dziecka zostały upublicznione?

  • Postaraj się zachować spokój, nie oceniać i nie obwiniać dziecka, nawet jeśli samo wysłało swoje intymne zdjęcia. Najważniejsze jest szybkie podjęcie działań, które zminimalizują szanse na szerokie rozpowszechnienie materiałów.
  • Postaraj się jak najszybciej usunąć zdjęcia z Internetu. Jeśli sprawca upublicznienia jest znany, zażądaj natychmiastowego usunięcia tych treści. Jeżeli nie wiesz, kto je rozpowszechnia, zgłoś sprawę policji oraz zgłoś naruszenie administratorowi strony/serwisu, na którym znalazły się zdjęcia dziecka. Możesz również skorzystać z pomocy zespołu Dyżurnet.pl.
  • Otocz swoje dziecko wsparciem – to ono jest ofiarą tej sytuacji i przeżywa bardzo trudne emocje. Rozważ możliwość profesjonalnej pomocy dla nastolatka – konsultacji z psychologiem.