Odpowiedź jest prosta: czerpie wzorce od dorosłych.
Dzieci uczą się przez obserwację, naśladując zachowanie osób, które są dla nich ważne. Proces ten nazywa się modelowaniem i jest jednym z podstawowych oraz najbardziej skutecznych narzędzi wychowawczych.
Dzieci, które obserwują agresywne zachowania osoby dorosłej względem innych osób, same zaczynają przejawiać takie zachowania w swojej zabawie i relacjach.
Tak samo dzieje się w przypadku biernej postawy, dziecko uczy się unikania, ponieważ nie ma innych przykładów, pomysłów, zachęty ani pomocy w zadbaniu
o swoje potrzeby. Ostatecznie wybiera więc postawę niemocy, bezradności i unikania odpowiedzialności.
Osoby, które są częściej dręczone przez kolegów i koleżanki nie tylko deklarują znacznie niższy poziom satysfakcji z życia oraz mają niższą samoocenę, ale też
w mniejszym stopniu czują się częścią szkoły, do której chodzą.
„Zgrana klasa” daje młodzieży poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, której ci ogromnie potrzebują i jest marzeniem uczniów obu płci, ze wszystkich etapów edukacji.
Zachowania sprawcy nie zawsze występują wszystkie łącznie. Jest jednak kilka przejawów, które z dużym prawdopodobieństwem mogą wskazywać na postawę agresywną.
Jeżeli Twoje dziecko…
…może być ono sprawcą przemocy!
Jeżeli Twoje dziecko…
…być może stało się ofiarą przemocy!
Poinformuj dzieci o numerze anonimowego, bezpłatnego i całodobowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 lub Telefonu Zaufania 116 123 oraz o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży TPD 800 119 199 i Czacie TPD 0800119119.pl czynnymi codziennie w godzinach 14-22.
W gminach i dzielnicach istnieją także Punkty Informacyjno-Konsultacyjne dla ofiar przemocy oraz specjalne ośrodki wsparcia.
Nie bądź obojętny wobec przemocy!
Dobro dziecka zależy także od Ciebie!