Porozmawiaj z dzieckiem

ikona
ikona

I NADUŻYWANIE NOWYCH TECHNOLOGII

Czy Twoje dziecko, a może również Ty, macie problem z odłożeniem smartfona i zamknięciem komputera?

Jeśli tak, to być może problemem jest wysokie FOMO. Jak pokazują dane prawie co trzeci polski nastolatek deklaruje, że nie jest w stanie wytrzymać i funkcjonować bez telefonu. Ponad jedna czwarta przyznaje, że odczuwa potrzebę używania telefonu natychmiast po odłożeniu, a co piąty twierdzi, że możliwość używania smartfonu jest dla niego ważniejsza, niż potencjalne szkody tym wywołane.

O czym mówią nam nastolatki?

moje życie byłoby puste bez telefonu

0%

odczuwam potrzebę używania telefonu zaraz po tym, jak przestaję go używać

0%

nie jestem w stanie wytrzymać / funkcjonować bez telefonu

0%

bywam zmęczony z powodu nadmiernego używania telefonu i zaniedbuję obowiązki

0%

nie zrezygnuję z korzystania z mojego telefonu nawet gdyby moje życie codzienne miało znacznie na tym ucierpieć

0%

0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65

NASK Raport Nastolatki 3.0 (2019).

Nastolatki przyznają, że z powodu intensywnego używania telefonu są zmęczone i niewyspane, zaniedbują swoje obowiązki. Jednocześnie, aż ponad 1/5 nastolatków mówi wprost: „nic nie jest tak przyjemne, jak korzystanie z telefonu”.

Jak walczyć z FOMO?

Niepokoi Cię to, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta ze smartfonu i mediów społecznościowych? Nie działaj w pośpiechu, zanim podejmiesz interwencję, przyjrzyj się przez kilka dni nawykom dziecka.

Zachęć swoje dziecko do przyjrzenia się swoim myślom – do obserwacji, jak jego nastroje wiążą się z tym, co znajomi postują na swoich profilach oraz tym, jakie emocje budzi w nim bardzo duży lub znikomy odzew na udostępniane przez niego treści.

Urealnij oczekiwania – porozmawiaj ze swoim nastolatkiem o różnicy pomiędzy barwnym światem kreowanym w mediach społecznościowych, a codziennym życiem.

Kontroluj czas spędzony w sieci – Na początek pomóż dziecku zaplanować małe „przerwy techniczne” – krótkie, kilkunastominutowe pauzy, podczas których odłoży telefon i zajmie się czymś, co nie ma związku z nowymi technologiami.

Wypracujcie zdrowe nawyki – zastanów się wspólnie z nastolatkiem, co mógłby zmienić w swoim codziennym życiu tak, aby ograniczyć czas spędzany przed ekranem.