Jeśli tak, to być może problemem jest wysokie FOMO. Jak pokazują dane prawie co trzeci polski nastolatek deklaruje, że nie jest w stanie wytrzymać i funkcjonować bez telefonu. Ponad jedna czwarta przyznaje, że odczuwa potrzebę używania telefonu natychmiast po odłożeniu, a co piąty twierdzi, że możliwość używania smartfonu jest dla niego ważniejsza, niż potencjalne szkody tym wywołane.
NASK Raport Nastolatki 3.0 (2019).
Nastolatki przyznają, że z powodu intensywnego używania telefonu są zmęczone i niewyspane, zaniedbują swoje obowiązki. Jednocześnie, aż ponad 1/5 nastolatków mówi wprost: „nic nie jest tak przyjemne, jak korzystanie z telefonu”.
Jak walczyć z FOMO?
Niepokoi Cię to, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta ze smartfonu i mediów społecznościowych? Nie działaj w pośpiechu, zanim podejmiesz interwencję, przyjrzyj się przez kilka dni nawykom dziecka.
Zachęć swoje dziecko do przyjrzenia się swoim myślom – do obserwacji, jak jego nastroje wiążą się z tym, co znajomi postują na swoich profilach oraz tym, jakie emocje budzi w nim bardzo duży lub znikomy odzew na udostępniane przez niego treści.
Urealnij oczekiwania – porozmawiaj ze swoim nastolatkiem o różnicy pomiędzy barwnym światem kreowanym w mediach społecznościowych, a codziennym życiem.
Kontroluj czas spędzony w sieci – Na początek pomóż dziecku zaplanować małe „przerwy techniczne” – krótkie, kilkunastominutowe pauzy, podczas których odłoży telefon i zajmie się czymś, co nie ma związku z nowymi technologiami.
Wypracujcie zdrowe nawyki – zastanów się wspólnie z nastolatkiem, co mógłby zmienić w swoim codziennym życiu tak, aby ograniczyć czas spędzany przed ekranem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz poradnik NASK „FOMO i nadużywanie nowych technologii”
Poradnik NASK „FOMO i nadużywanie nowych technologii”