Słowa w Internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla niektórych dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD może być żartem, a dla niektórych ich kolegów może być głęboką raną. Naszym celem jest głośny sprzeciw wobec normalizacji przemocy. Podczas zajęć rozmawiamy z uczniami między innymi o różnych formach aktywności w sieci, rodzajach cyberprzemocy i konsekwencjach jakie za sobą niosą. Omawiamy cechy przemocy i sposoby jak sobie z nią radzić. Zachęcamy dzieci i młodzież do nazywania problemów. Do znalezienia w sobie odwagi, aby powiedzieć o trudnościach np. zaufanej dorosłej osobie.

Porozmawiaj z dzieckiem

ikona
ikona

WŁĄCZ BLOKADĘ NA NĘKANIE

Czy wiesz, że 96% nastolatków korzysta z internetu każdego dnia, a 20% z nich spędza w sieci więcej niż 6 godzin dziennie?

Jakich form przemocy doświadczają nastolatki?

doświadczyło agresji słownej w internecie

0%

uważa, że w Internecie dominuje agresja i nietolerancja

0%

uważa, że dyskusje w Internecie prowadzą w stronę wyzwisk i obelg

0%

twierdzi, że w Internecie poznało ludzi, których warto naśladować w "realnym" świecie

0%

czuje się poniżanych

0%

czuje się zastraszonych

0%

twierdzi, że ktoś się za nich podszywał

0%

twierdzi, że rozpowszechniano na ich temat fałszywe informacje

0%

0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65

Źródło danych: NASK Raport Nastolatki 3.0 (2019)

Fakty o przemocy w sieci

Czy wiesz, że 96% nastolatków korzysta z internetu każdego dnia, a 20% z nich spędza w sieci więcej niż 6 godzin dziennie?

Z jednej strony taki dostęp do sieci to szansa na rozwój, z drugiej – ogromne zagrożenie. Dlaczego? Nieustanne przebywanie w wirtualnym świecie to większe narażenie na zagrożenia, w tym na coraz powszechniej występującą w sieci przemoc. Cyberprzemoc, której doświadczają dzieci w internecie jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Trudno jej zapobiegać, ponieważ dzieje się często poza wzrokiem rodziców i dorosłych.

Jak pokazują dane NASK, co trzeci nastolatek doświadczył takiej przemocy osobiście – był wyzywany, straszony lub poniżany w internecie.

Co możesz więc zrobić, by Twoje dziecko nie doświadczało przemocy w sieci?

Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem. Sprawdź, co wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania
w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.

Uświadom dziecku, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji o sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci.

Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci może zostać skopiowane i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.

Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w Internecie i z kim może się komunikować.

Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.

Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty,
komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.

W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.